nikik

Jak si poradit s výhružkami zaměstnavateli a výpovědí z jeho strany?

Kamarádka dostala písemně skončení pracovního poměru dohodou. Donesli jí ho do práce 29.4.2015 a pod tlakem jí posepsala. poté zjistila, že datum podpisu výpovědi je 29.4.2014 a ta výpověď je k 10.4.2014. Přitom byla v práci ještě 29.4.2015. Od 30.4.2015 je na neschopence. Tu doručila zaměstnavateli s dopisem a upozorněním na neplatnost výpovědi pro formální nedostatky. Oni opravili dohodu o skenčení prac. poměru, ale k 29.4.2015, doručena jí byla 11.5.2015, aby jí podepsala. Pokud prý nepodepíše, nevyplatí jí výplatu za duben 2015. Je to nehorázné vydírání a nezákonný postup. Zápočtový list nedostala. Děkuji za zhodnocení situace a cenné rady.

Nejlepší odpověď
arygnoc

každý úrad práce poskytuje i pracovno-právne poradenstvo.
počas vychádzky sa tam treba vybrať a určite jej poradia.
najlepšie po telefonickom dohovore.

;-Q

Další odpovědi
ivzez

Kamarádka „nedostala písemně skončení pracovního poměru dohodou“. Dohoda o rozvázání pracovního poměru je VŽDY dobrovolný oboustranný právní krok (nejde o výpověď), dohodu nelze uzavřít bez souhlasu obou stran.

Nemá-li kamarádka nějaký důkaz pro zmíněný nátlak (nepředpokládám, že by si zaměstnavatel toto nepohlídal), uzavřela dohodu se zaměstnavatelem dobrovolně.

———
Kamarádka bohužel nemá moc možností na výběr:

Neprokáže-li nátlak před podpisem původní dohody a nepodepíše-li
novou dohodu, zůstane v platnosti dohoda původní (zaměstnavatel ji
podle mne nezrušil – čeká na vrácení nového návrhu).

V takovém případě nebude mít kamarádka nárok na náhradu mzdy za nemoc
od zaměstnavatele ani na nemocenské od 15. dne nemoci, protože nemoc začala až po ochranné lhůtě, jež činila 7 kalendářních dnů po skončení zaměstnání.

Podepíše-li zaslaný návrh, posune se ukončení zaměstnání na 29. duben
a začátek nemoci bude spadat do ochranné lhůty. Při nemoci v OL není
nárok na náhradu mzdy (po skončení zaměstnání už nemá naplánovány žádné pracovní směny), ale od 15. dne nemoci začne OSSZ vyplácet nemocenské.

————
Úřad práce se těmito problémy už několik let (od vzniku SÚIP) nezabývá,
s porušováním zákoníku práce je nutné se obrátit na inspektorát práce ( http://www.suip.cz ).

———
Může-li kamarádka prokázat nátlak ze strany zaměstnavatele, musí zaměstnavateli písemně (zaslat doporučeným dopisem s dodejkou!) co nejdříve sdělit, že její podpis byl vynucen, že dohodu o rozvázání pracovního poměru uzavřít nechtěla, že ji podepsala pod nátlakem, a že trvá na dalším zaměstnávání. Doporučila bych přiložit kopii důkazu, originál dobře uchovat a použít až při případném soudním jednání.

Do dvou měsíců od data, kdy měl pracovní poměr skončit – do 9. června,
by ještě musela podat žalobu a uplatnit v ní neplatnost dohody (i k žalobě
přiložit pouze kopii důkazu, originál přinést až na soudní jednání).

—————
Upozorňuji, že se tyto spory mohou táhnout i několik let,
a že nikdy není jistý výsledek (obzvláště v případě dohody).

Já bych do takového sporu šla jen v případě, že bych měla k dispozici
„neprůstřelné“ důkazy nátlaku a vydírání ze strany zaměstnavatele.