bolak

Jak si poradí český zákon s touto hypotetickou situací?

Dejme tomu že se nějaký bulvární novinář neustále naváží do nějaké slavné (a bohaté) osobnosti, propírá ji co týden a ničí ji tím život. Jednoho dne ona celebrita veřejně vystoupí v nějaké talk-show, kde se jí ptají i na onoho novináře a ona na to konto pronese před miliony diváků tuto větu: „Dám jeden milion korun tomu, kdo zařídí, že žádný podobný článek o mně už nevyjde“. Druhý den je onen novinář zavražděn. Otázka zní, bude mít tato celebrita nějaké problémy s policií?

Nejlepší odpověď
klumprt

Bude muset pravděpodobně spolupracovat s policií na dopadení vraha. Protože je pravděpodobné, že ten se bude o svůj milion zajímat. Jinak zde povinnost plnění z veřejného příslibu není, protože vražda je v rozporu s dobrými mravy. 🙂
Celebrita se tím veřejným prohlášením žádného trestného činu nedopustila.

Další odpovědi
Agneta

Tak to jsem zvědavá…:D
Řekla bych, že je ta celebrita zcela nevinná, neboť by třeba nějaký dobrý advokát mohl toto snadno zařídit, a běžně se to i soudně zařizuje, existují přece už i paragrafy na stalkery. Kdyby řekla: „zabijte ho už konečně někdo“ – tak potom už by bylo se o čem bavit:DDD

JájsemRaibek

Pokud to ona celebrita sdělí tak, jak je uvedeno v otázce, ano, bude mít problémy s policií, a to zejména podání vysvětlení. Pokud si bude stát za svým, že ona celebrita sdělila jen to, co je zde uvedeno, nic ji nehrozí.
Policie by musela prokázat, že svým uvedením někoho nabádala k trestnému činu, což se jí zřejmě nepodaří prokázat.
Jakmile však dopadnou pachatele vraždy, musí mu ona celebrita vyplatit slíbený jeden milion korun, jelikož to ta osoba zařídila, přestože celebrita neuvedla, jak to má zařídit, aby se o ní nepsalo.

ivzez

Souhlasím s Klumprtem a s Agnetou.

Ani podle mne nebude mít „celebrita“,
která nabídla odměnu tomu, kdo zařídí,
aby o ní už žádný podobný článek nevyšel,
žádný problém.

Jiná situace by mohla vzniknout v případě, kdyby Polobrita
nabídla odměnu tomu, kdo ji zbaví dotěrného „novináře“…
Tam by hodně záleželo na formulaci nabídky a na kontextu.