Jak si počítač nenakazit virem?

Snad každý měsíc řeším problémy s viry, většinou to končí formátováním. Už jsem zoufalý. Jsou Windows tak děravé, nebo já? Co byste mi poradili, abych dělal líp? Někteří mojí známí antivir ani nemají a počítač jim šlape.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Pravděpodobně nejdůležitějším faktorem je obezřetné chování na webu a při instalaci programů. Někdy se říká, že profíci opravdu antiviry nepotřebují. Kolik z nich má vir v systému, nevím a asi to neví ani oni, když nemají antivir. :-) Ale často ani antivir vir nerozpozná. ;-)
Důležité je kombinovat několik ochran najednou: 1. obezřetnost (vyhýbat se warezu, crackům, cizojazyčným webům s tímto obsahem, instalaci neznámých programů, bezhlavému zapojování cizích USB klíčenek, otevírání neznámých e-mailových příloh – hlavně anglicky pojmenovaných –, ...), 2. mít softwarový a třeba i hardwarový firewall (součást routerů), který hlídá porty a chrání před útoky, navíc dokáže upozornit na podezřelé chování programů (když se najednou proces explorer.exe hlásí na servery do Číny, je něco v nepořádku...), 3. mít kvalitní antivirus s neustále aktualizovanou databází, 4. pravidelně záplatovat Windows (kdo říká, že záplaty jsou k ničemu, lže; aktualizace jsou základ), 5. používat co nejčistší software (tj. minimalizovat použití různých cracklých edic komerčních programů, často jsou k nim přibaleny potvůrky crackera), 6. používat i antispyware (nemusí být nutně v reálném režimu ― jako antivirus ―), protože některé antiviry jako antispyware fungují taky, a jednou třeba jednou týdně provádět kontrolu disku. 7. Virům se dá utéct tak, že člověk použije systém, který je vůči virům pro Windows imunní. (Linux, Mac OS X, *BSD, aj.).

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1525
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1028
Zlatý Hlada 949
Zlatý ge0rge 894
Zlatý www 829
Zlatý led 820
Zlatý badisko 818
Zlatý gecco 795
Zlatý arygnoc 674

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.