Lotus

Jak si oduvodnim slovo fotbalista

potřebuji zjistit proč se píše fotbalista a ne fodbalista(odu­vodnění)
Dík Honza
Doplňuji:
Aha,ale potřebuje to dcera opravit v 5 třídě v diktátu a uvést oduvodnění,tohle by ji asi nesežrala 😁 není něco jednodušího.

Nejlepší odpověď
hanulka11

foot je noha bal je míč a z toho vznikl fotbal
Doplňuji:
proč by to vypadalo složitě- děti se učí angličtinu i mladší než je dcera …

jinak to vysvětlit bohužel neumím

Další odpovědi
chudst

Na tuhle otazku doufam zareaguje Kerberus. Ja bych to oduvodnil jednoduse: prejate slovo z anglictiny, proto se tam nepise „d“, ale je to zkomolenina anglickeho footballer /football player/. Nejjednodusi definice pro vasi dceru: „prejate slovicko z anglictiny“.

juie: hm… a co jsme si tim oduvodnili? [fodbalista] bez [fodbalistu]…

tom004

Je.Ať se paní učitelky zeptá jaké by to zdůvodnění mělo být.To co tady bylo napsáno je v pořádku.Paní učitelka odpoví,a celá třída se poučí.

hanny 2

Řekla bych,že je to z angličtiny,noha = foot.
Doplňuji:
Jiné vysvětlení nevím.

annas

Jde o slovo převzaté z angličtiny, navíc složené, jak jste všichni správně uváděli.

Fotbal – odvozené slova fotbal-ista.

Odůvodnění bez znalosti angličtiny (třeba se dívka učí němčinu). Určitě se žáci v češtině již seznámili s původem slov, když slovo fotbalista učitelka zadala do diktátu. Proto si dcera musí zapamatovat, že slova určená pro pojmenování sportů jsou zpravidla přejatá z angličtiny a píší se, jak je uvedeno.

Jinak pravopis slova foTbalista se liší od výslovnosti = foDbalista. Je to kvůli tomu, že po neznělém T (fot) následuje znělé B (balista) – dochází k tzv. spodobě znělosti – přizpůsobení se souhlásky T následujícímu B. Nevím ale, zda se už v 5. ročníku rozlišují znělé a neznělé souhlásky. Pokud ne, tak si psaní slova musí zapamatovat.

Fotbal = česky kopaná.

juie

FOTBALISTA BEZ FOTBALISTŮ NE BEZ FODBALISTŮ

WeeBear

Z angličtiny football (foot= noha, ball=míč), počeštěně fotbal, z toho musíš uznat, že tam nemůže být ‚D‘

Tudíž to nejde zaměnit, teda.. Jít to může, ale není to správně. :)