kiky

Jak si nejlíp zapamatovat Vedlejší věty?

Ahoj,učím se a učím Vedlejší věty.Vůbec si je nemůžu zapamatovat,jako vím kolik jich je a umím je všechny na spamět,ale nepoznám o jakou jde.Zítra s toho budu zkoušená.Máte prosím nějakou vysvětlivku? Na internetu jsem se dívala,ale pořád nechápu tu větu přísudkovou.. :( mám s toho nervy.. Už je 4 hod. raní a já stále nemůžu usnout. Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Ad Adula – předložka pro určení vedlejší věty nepomůže.
Někdy napoví spojky. Vedlejší věta zastupuje člen věty. Proto si zkuste vedlejší větu převést na větný člen. Ptát se vhodně celou větou hlavní a odpovědět si.

Příklad:

1. Znám lidi, kteří zbývají známky. Znám lidí sbírající známky.
Které lidi znám? Kteří sbírají známky. Věta přívlastková – ptám se vztažným zájmenem (který., dále jaký, jenž atd.)
Přívlastková věta je vždy ta, když závisí na podst. jm. věty řídící.

2. Řekni mi, kde se sejdeme. Řekni mi místo setkání.
Co mi řekni? Kde se sejdeme? Ptám se pádovou otázkou – tedy věta předmětná.

Atd.
Musíš se umět zeptat a odpovědět si správně.

Doplňuji:
Ještě ti doplním větu přísudkovou, která se vyskytuje zřídka. Všimla jsem si dotazu dodatečně.

Věta přísudková vyjadřuje jmennou část přísudku jmenného se sponou.
Příklad:
Náš dědeček byl z těch, kdo často vyprávěl pohádky. Náš dědeček byl vypravěčem … Holý podmět =„dědeček“. Přísudek jmenný se sponou = byl vypravěčem. Sdělení „Dědeček byl“ nestačí, chybí jmenná část přísudku – „vypravěčem“. Nebo odpovím vedlejší větou – „kdo často vyprávěl pohádky“.

Další odpovědi
Adula.57

zapamatuj si je pomoci predlozek např.: podminka- Bude-li v tom slově je li. Vždy když je -li tak je to podminka. odporovaci.: ale a takhle si zapamatuj slova a budes to umet. Podle toho to zvládá naše třída…