quentos

Jak si na sebe může server „vydělat“?

(tj. na svůj provoz) Copak za jeho návštěvnost někdo platí?
Doplňuji:
díky, taky pravda. Ovšem pokud se pamatuju, např. na severu Odpovědi.cz nebyla reklama úplně od jeho počátku – až později. Znamená to, že předtím byl server prodělečný?

Nejlepší odpověď
SeptikB

  1. „SERVER“ = komplex stránek (Seznam.cz, iDnes.cz, …) → Na jednotlivých stránkách se zobrazuje reklama. Existuje počítadlo zobrazení, popř. počítadlo kliknutí. Příklad výdělku: Za jedno zobrazení reklamy zaplatí firma 0,5 Kč provozovateli serveru, za kliknutí 1,50 Kč. Návštěvnost velkých serverů se pohybuje v desítkách tisíc lidí, počet zobrazení jde do statisíců, takže i halířové ceny se vyplatí. Je to podobné jako u televize – divák neplatí prakticky nic, ale pokud chce dát firma reklamu doprostřed velmi sledovaného seriálu, bude to stát majlant.
  2. „SERVER“ = síťový počítač zajišťující místo na internetu → Hostingové firmy používají servery, na kterých pronajímají místo pro webové stránky klientů (firmy, umělci, podnikatelé, atd). Firma zaplatí např. 300 Kč ročně provozovateli serveru a získá adresu www.FIRMA.cz, kam si prostřednictvím serveru nahraje své stránky, a ty se potom zobrazují.

Další odpovědi
lukas.zmizik

zalezi jaky server?

ne kazdy server je v provozu za ucelem vydelku…
a pokud ano, tak reklamou…