TEREZA.B

Jak si mohu spočítat, kolik budu vážit na jiné planetě?

Nejlepší odpověď
klumprt

Přijde na to, jaké bude na povrchu té planety tíhové zrychlení. Pak vezmeš svou váhu, např. 50 kg a vydělíš ji tíhovým zrychlením na Zemi (tak nějak cca 9,8) a vynásobíš ji tíhovým zrychlením na té planetě.
Jak zjistit tíhové zrychlení planety, to nevím, ale závisí to určitě nějak na hmotnosti a velikosti té planety.

(Výše uvedený rozbor je velice vágní a pokud bych to někde chtěl prezentovat, např. ve škole, dal bych si velký pozor na veličiny jako tíha a hmotnost a na použité jednotky.)

Další odpovědi
dr.luha

Jednoduše : kolikrát je planeta těžší (lehčí) než země, tolikrát větší (menší) bude přitažlivost.

anonym

Možná to spočítat jde,ale na na jiné planetě nebudeš.

mosoj

Takto. vzorec je stejný, jen gravitační konstanta je pro každou planetu stejné.
Hmotnost tělesa je také na všech planetách stejná.
http://www.fy­zikaonline.cz/wp-content/upload­s/Gravitační-síla-a-hmotnost-tělesa.ppt#257,2,G­ravitační síla a hmotnost tělesa
Doplňuji:
Pro měsíc je g = 1,6 N/kg, pro slunce je g = 27 N/kg

anonym

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=ky4suAAF­FGM
Doplňuji:
S jistou deformací hodnot se počítá i na Saturnu,tlak…
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sa­turn_%28plane­ta%29#Vnit.C5­.99n.C3.AD_stav­ba

metro

Vypočítáš si tíhové zrychlení na povrchu: g=GM/r2 (G je gravitační konstanta, M hmotnost planety a r vzdálenost od jejího středu, tedy na povrchu planety její poloměr), vydělíš ho tíhovým zrychlením na Zemi (přibližně 9,8 m/s2) a výsledek vynásobíš svou hmotností, tedy tím, co vážíš na Zemi.
Doplňuji:
Hmotnost je v kilogramech a vzdálenost od středu planety v metrech.

Dochy

metro: Stejně jako Luha. Nemáš pravdu. Tenhle vzoreček platí pro „hmotný bod“ což je teoretická konstrukce pro zjednodušení, kdy rozměry předmětů jsou podstatně menší než vzdálenost mezi nimi. Pokud člověk stojí na planetě, pak neplatí. můžeš ho použít pro výpočet s pomocí integrálů, pokud znáš rozložení hmoty na té planetě (vlastně celou planetu rozdělíš na spoustu malých hmotných bodů a sečteš silové působení z každého kousíčku té planety)

Dochy

dr. luha: Nemáš pravdu. Nezáleží pouze na hmotnosti planety, ale i na její velikosti a rozložení hmoty. Částečně může záležet i na rotaci, kdy odstředivé zrychlení působí proti přitažlivosti. Pravidlo přímé úměry (čím těžší planeta tím větší přitažlivost) by fungovalo jen za situace, kdy planety budou mít stejné rozměry a stejné poměrné rozložení hmoty a zanedbáme rotaci.

mosoj

pardon – pro každou planetu jiná !!!!!!!!