BelLeVi

Jak si mám vybrat stativ?

Chtěla bych vědět na čem záleží výběr stativu (výška atd.) a hlavně, aby udržel kameru. Všude čtu na fotoaparát a nejsem si jistá jestli to zvládne i kameru.
Doplňuji:
Kameru, kterou jsem si vybrala je Canon LEGRIA HF R506

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud chceš opravdu kvalitní stativ, tak koukej na robustnost a tuhost. Nekupuj žádná lehká párátka. Pokud najdeš, tak kup s kulovou hlavou.-
Doplňuji:
Co chceš ještě slyšet. Pidikamera o váze 235 g ( zrcadlovka má 400–500 g) a kvalitní optická stabilizace. Kup si co se ti bude líbit.

Další odpovědi
led

Kamerový stojan trojnožka musí spĺňať niekoľko parametrov
stabilita a tuhosť konštrukcie (pevnosť voči otrasom, pri dotyku), v prenosnej verzii s výsuvnými, teleskopickým nohami s pevnou aretáciou a dostatočnou nosnosťou
výška okuláru kamery, teda aj výška statívu musí splniť túto požiadavku, by mala byť v úrovni oka, len mierne zhrbeného (skloneného) kameramana – záleží od spôsobu pozerania do hľadáčika kamery.
kĺb statívového držiaka kamery by mal byť guľovo maximálne otočný do všetkých strán pomocou smerovacej rukoväte s možnosťou aretácie (pritiahnutia až zablokovania nežiadúceho pohybu)
Mimo takýchto statických statívov jestvujú pre mobilné použitie ešte ramenné a hrudné statívy, kde vlastne kameraman tvorí nohy statívu a nosí konštrukciu s nasadenou kamerou (nedrží ju voľne v rukách)
príklad ramennej opierky http://syntex­.sk/p/g-vcsmk-video-shoulder-mount/c/stativy-a-ramena-ramenne-opierky
ramenno-hrudná opierka http://syntex­.sk/p/vct-sp2bp/c/stativy-a-ramena-ramenne-opierky
V prípade, že kameru použijete staticky tj.len štart a stop, bez pohybu a iného ovládania, či ju ovládate diaľkovo môžte použiť aj statív typu ´gorila´, ktorý má guličkové ramená, ktorými ho uchytíte na strom , zábradlie, či postavíte ako malý statív, alebo použijete hoci ako chobotnicu na hlave ´kam hlava tam kamera´ (fatázii sa medze nekladú) https://www.go­ogle.sk/images?q=sta­tiv+gorilla

Emefej

Na stativ jsou kladeny požadavky, které jdou proti sobě. Měl by být lehký. skladný a současně tuhý a stabilní. To těžko splní kousek za pár stovek. Při výběru raději preferuj stativ s nohami ze třech sekcí, takové stativy jsou obvykle podstatně stabilnější než čtyřsegmentové. Jsou pochopitelně o něco težší a méně skladné.

Kvalitní stativy mají řadu vychytávek, např. oddělitelnou středovou tyč (upevníš kameru třeba na zábradlí), mají horní sekce nohou potažené mechovkou ( v zimě k nezaplacení), nejméně dvě libely apod.

Nechci dělat reklamu, ale já používám stativ Velbon Sherpa 803R.

Děda Louda

Hledej podle běžných vlastností (rozměr – výška, pevnost, tuhost, stabilita, hmotnost, nosnost…) a soustřeď se na stativy s kamerovou hlavou. Ta se od fotografické liší v mnohých ohledech, bohužel i cenou.

Lamalam

Upřesni, jakou kameru máš na mysli. Na filmovou petatřicítku budeš potřebovat jiný stativ než na mini video kameru.

Fyzik

Stativ podle papírových údajů těžko vybereš. Měla bys moci dohledat nosnost, pokud ne, je to špatný výrobce nebo špatný eshop. U levných stativů ti stejně nezbude nic jiného než doufat.

Pak už jen platí, že musí sedět závit v kameře a na hlavě stativu (standardem je 1/4", ale jsou i další), musí mít správnou výšku, být dost pevný, lehký a přenosný, pro kameru platí, že nesmí vrzat při otáčení.