VanEgg

Jak si lépe zapamatovat pojmy z biologie : Bentál, Pelagiál a Litorál ?

V pondělí píšeme písemku z biologie na vodu a nemohu si zapamatovat tyto tři slovíčka. Napište rady jak si tyto slovíčka lépe pamatovat. Předem děkuji.

Odpovědi
anonym

VanEggu, je dobré si při učení takovýchto krkolomností najít něco, co pro Tebe bude dostatečných rozlišením, abys měl pojem přiřazen k něčemu konkrétnímu.
Musí to být nejlépe jedna vlastnost, kterou je tento pojem typický.

Bentál je areál dna moří, sladkovodních nádrží a toků, který zasahuje od břehu do hlubin. V moři se člení na fytál, batyál, abysál a hadál. Ve stojatých vodách se dělí na litorál a profundál.

Pelagiál alebo pelagická oblasť (gr. πέλαγος – pélagos, otvorené more) je v biogeografii oblasť šíreho mora ako opak jednak bentickej oblasti (pri morskom dne) a jednak príbrežnej oblasti (litorálu; niektorí autori do pelagiálu zahŕňajú neritickú oblasť, iní nie). Organizmy sa v tejto oblasti prevažne voľne vznášajú alebo aktívne plávu.

Litorál nebo littoral (z lat. litus, litoris pobřeží) znamená pobřežní pásmo stojatých vod, oceánů, moří a jezer.[1] V různých souvislostech se také různě vymezuje.

Zdroj Wiki a vyhledávač Seznam.