Katka16

Jak si dříve představovali Sluneční souvstavu?

Křesťanská verze je známá, ale mě by zajímaly ostatní kultury.

Odpovědi
zjentek

dříve si každá kultura vykládala astrologii jinak, každý měl své způsoby výpočtů a realizace. A i dnes existují kultury, které využívají matematiky jinak, než ji chápeme my. Škoda, že tento vědní obor není přípustný jako školský způsobem, jakým jej chápou právě tyto kultury.

arygnoc

väčšina kultúr (nie iba náboženstiev) malo predstavy o oblohe úplné iné, ako ich máme dnes.

oblohu obývali božstvá spodobnené do nebeských telies (mesiac, planéty, hviezdy) a mytologické postavy (súhvezdia).

astrológovia (autori horoskopov) vcelku dobre poznali pohyb planét a mesiaca, ale neriešili AKO a KDE a PREČO sa pohybujú práve tak, ako sa pohybujú.

všeobecná predstava bola, že telesá sa pohybujú alebo sú pevne pripojené k nebeskej klenbe – povrchu dutej gule, ktorá sa rozostiera okolo zeme.
neskúr táto jedna pevná klenba bola rozdelená na sféry (viacej povrchov viacerých gúľ rôzne vzdialených od zeme), po ktorých sa pohybovali planéty.

všetky tieto kultúry považovali za stred vesmíru zem (geocentrizmus).