RyuzakiKate

Jak si dříve (19. století, středověk i ještě dál) ženy poradily s menstruací?

My přece jenom máme v dnešní době tolik alternativ, jak tu „neskutečnou otravu přežít“, a proto by mě zajímalo, jak to dříve ženy dělaly?

Nejlepší odpověď
annas

http://www.li­die.cz/Histori­e.aspx?page=his­torie-menstruacnich-pomucek

Historii menstruačních pomůcek najdete v odkazu.

Další odpovědi
Damiana

Od pradávna používaly ženy k zachycování své krve nejrůznější kousky látky, vlnu, trávu, papyrus, mech, zvířecí kožešiny, mořskou houbu, dřevěná vlákna apod., které si buď k tělu přikládaly a přivazovaly různými hadičkami nebo pásy, nebo z nich vytvářely malé smotky a vkládaly je do pochvy. Již od středověku se s rozvojem textilních dílen a později manufaktur, stala základním materiálem pro menstruační pomůcky látka.
Až do 19. století nenosily ženy v Evropě žádné spodní kalhotky. Na dny krvácení měly speciální „menstruační košile“ s rozparky na bocích. Žena protáhla obě spodní části látky mezi nohama a svázala cípy. Okraje dlouhých sukní však vířily prach a umožňovaly i dalším nečistotám, aby se dostaly k pohlavním orgánům, a to v době menstruačního krvácení i mimo ni. Německý porodník Franz Crede považoval dosavadní způsob zadržování menstruační krve za hazard s ženiným zdravím a vynalezl první menstruační vložkou.
Na počátku 20. století se začaly objevovat účelnější a méně objemné menstruační pomůcky, ale stále trochu připomínaly mučící nástroje. Někdy se popruhy od těchto pomůcek nosily až přes ramena.
Od roku 1930 již měly ženy k dispozici textilní vložky s páskem na knoflík, které se po použití praly. Ve třicátých letech se objevují také první komerční tampóny. Roku 1937 byl patentován první menstruační kalíšek.
V roce 1950 už byly kalhotky a vložky běžnou záležitostí, značně se však lišila jejich kvalita. Protože vložky snadno propustily krev, nosily se ve speciálních, igelitem vyplněných kalhotkách.
V 60. letech 20. století se začaly objevovat vložky na jedno použití, které již byly vybaveny neklouzavým gumovým pásem, který vložku uchytil ke spodnímu prádlu a bránil jejímu posunu při pohybu.
Od 90. let se vyrábí jednorázové produkty intimní hygieny, jako jsou vložky a tampóny. V roce 2001 začala firma Mooncup Ltd. vyrábět menstruační kalíšky z lékařského silikonu.

Zdroj: http://www.ka­lisek.cz/latko­ve_vlozky.php

anonym

Vzpomněla jsem si na jeden vtip. … Potkají se dvě dinosauřice a jedna z nich má mezi nohama ovci. První na ní vykulí oči a ptá se: " Prosím tě na co máš tu ovci mezi nohama ?" A druhá jí odpoví: " Ále, zrovna jsem dostala menstruaci, tak jsem si vzala vložku."

Zdroj: http://www.eko­zena.cz/index­.php?pg=ekoze­na-damska-i-intimni hygiena–ekozena-cz-latkove-vlozky

quentos

Zajímavá otázka, nicméně podle http://www.mum­.org/pastgerm­.htm o tom neexistují žádná přesvědčivě doložená historická fakta. Prý bylo běžné, že s tím nedělaly nic (krvácely tedy do oděvu a často za nimi přímo tekla stružka). Nějaký ten předchůdce tampónů se sice našel, nicméně musíme vzít v úvahu, že na rozdíl od dnešní doby bývala menstruace nepravidelná (a tedy těžko dlouhodobě předvídatelná) a méně častá vzhledem k brzkému a frekventovanému rození dětí ve srovnání se současností…

honza19hk

nevím,nejsem navic ženská,ale napadl mě místo vložky nebo tamponů klasický hadr,ručník atd??