mikee.nikee

Jak si doma vyrobím suchý led ?

Doplňuji:
ocko: u mobilní verze jsem na žádný našeptávač nenarazil a ani na vyhledávání již položených otázek a v tom případě je velmi složité najít jeden dotaz v tolika otázek.

Nejlepší odpověď
rigormortis

A jako vždy tady nikdo vlastně neodpověděl.
Takže: teoretická výroba suchého ledu se dělá tak, že se vezmě nějaký pokud možno inertní plyn, který se následně stlačí do kapalného skupenství, potom ještě jednou a tam vzniká pevná látka (suchý led) která pomalu sublimuje (změna z pevného do plynného skupenství), což spotřebovává obrovské množství skupenského tepla (http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sku­pensk%C3%A9_te­plo)
Bílá mlha je vysublimovaná vodní pára (možná je to i pára toho plynu ze suchého ledu)…to je kvůli změně rosného bodu na velmi velkou hodnotu (http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ros­n%C3%BD_bod).
Teď jak na to doma: Bohužel dělá se to obrovskýmy lisy ve strojních firmách, takže v domácích podmínkách dosáhnout tak vysokých tlaků nejspíš nepůjde.
Teoreticky by jsi mohl dostatečně vypřevodovat pomocí pneumatiky (http://www.go­ogle.cz/imgres?um=1&sa­fe=off&client=fi­refox-a&hs=XGB&sa=N­&rls=org.mozi­lla:cs:offici­al&biw=1280&bih=619&hl=c­s&tbm=isch&tbnid=WmUD­Gi4xA3d1OM:&im­grefurl=http://vnu­f.cz/sbornik/pris­pevky/03-06-Dirlbeck.html&do­cid=YyPOM_2eN­G9l4M&imgurl=http://vnu­f.cz/sbornik/pris­pevky/soubory/03_06/i­mage006.gif&w=325&h­=205&ei=Hp3rU­drzFMPGOcbmgIg­K&zoom=1&ved=1t:­3588,r:18,s:0,i:136&i­act=rc&page=2&tbnh=16­4&tbnw=260&star­t=16&ndsp=20&tx=179&ty=1­03) a tím docílit obrovských tlaků…jenže z toho vymačkáš aximálně letilku suchého ledu za půl dne práce s kompresorem.
Takže spíše doma vyrobit nejde. Bohužel.

Další odpovědi
briketka10

http://www.you­tube.com/watch?v=g4Ic6E­ovh3U
tady máš návod na videu ahoj :DD
Doplňuji:
neumím to taky vysvětlit, ale
přidávám video na Loupáku..
http://www.lou­pak.cz/video/ve­da-a-pokusy/2769-pokus-suchy-led
http://www.ptej­se.cz/chemie/202_205_29­45_suchy-led.html
a tady pozor na týdle str. jsem narazila na škodlivý VIR !!

Matthew

Pardon, ze neodpovidam primo na otazku. Ocko, ja jsem treba na telefonu a tam mi zadny naseptavac nefunguje. Ano, dotycny mohl pocitat s tim, ze otazka uz mohla byt drive polozena nebo mu to mohl oznamit ten vehlasny naseptavac. Ale co kdyz dotycny neni spokojen s odpovedi v otazce ktera tu sice zaznela ale je treba dva roky stara ? Co kdyz za tu dobu nekdo vynalezl lepsi zpusob jak vytvorit suchy led ? Ja proste nechapu proc radeji nemavnete nad tim rukou nebo neposlete radeji jenom odkaz na tu minulou otazku. To se mam ted pripravit na to, ze pod kazdou otazkou bude vase odpoved, „porusujete kodex, to uz tu bylo“? Vzdyt nejde zase o takovy extrem ze by tahle otazka byla polozena dvakrat za den, ci dokonce za tyden. Jeste jednou se omlouvam, ze jsem taky „porusil“ bozsky kodex a neodpovedel primo na otazku.

Hodne stesti pri vyrobe sucheho ledu :)

briketka10

oxid uhličitý … CO2
• přepravuje se v lahvích s černým pruhem
• vznik: dokonalé spalování uhlíku / látek obsahujících uhlík
pří dýchání, kvašení, tlení
konečný produkt spalování každé organické látky

• plyn bez barvy, bez zápachu; nehořlavý
• není jedovatý, ale je nedýchatelný
• 1.5 krát těžší než vzduch, klesá k zemi → do hasících přístrojů (hasí a ochlazuje)
• za běžné teploty poměrně stálý, málo reaktivní
• silným ochlazením sublimuje, vznik pevného CO2 = suchý led –sněhové hasící přístroje
• reakce s vodou → umělý var, dýmotvorné efekty
• směs suchého ledu a acetonu/methanolu, chladící směs

900 °C – 1000 °C
výroba: tepelný rozklad uhličitanů

CaCO3 CaO + CO2 … + H
pálené vápno

reakce uhličitanů se silnými kyselinami
CaCO3 + 2HCl → CaCl2 + CO2 + H2O

• nepatrně rozpustný ve vodě  vznik kyseliny uhličité … H2CO3 (přesněji – hydratovaný oxid uhličitý … CO2 . nH2O)
• velmi slabá kyselina—známe sifon
• zahříváním se rozkládá zpět na CO2 a vodu

oxid uhličitý … CO2
• přepravuje se v lahvích s černým pruhem
• vznik: dokonalé spalování uhlíku / látek obsahujících uhlík
pří dýchání, kvašení, tlení
konečný produkt spalování každé organické látky

• plyn bez barvy, bez zápachu; nehořlavý
• není jedovatý, ale je nedýchatelný
• 1.5 krát těžší než vzduch  klesá k zemi → do hasících přístrojů (hasí a ochlazuje)
• za běžné teploty poměrně stálý  málo reaktivní
• silným ochlazením sublimuje  vznik pevného CO2 = suchý led –sněhové hasící přístroje
• reakce s vodou → umělý var  dýmotvorné efekty
• směs suchého ledu a acetonu/methanolu  chladící směs

900 °C – 1000 °C
výroba: tepelný rozklad uhličitanů

CaCO3 CaO + CO2 … + H
pálené vápno

reakce uhličitanů se silnými kyselinami
CaCO3 + 2HCl → CaCl2 + CO2 + H2O

• nepatrně rozpustný ve vodě  vznik kyseliny uhličité … H2CO3 (přesněji – hydratovaný oxid uhličitý … CO2 . nH2O)
• velmi slabá kyselina—známe sifon
• zahříváním se rozkládá zpět na CO2 a vodu

oxid uhličitý … CO2
• přepravuje se v lahvích s černým pruhem
• vznik: dokonalé spalování uhlíku / látek obsahujících uhlík
pří dýchání, kvašení, tlení
konečný produkt spalování každé organické látky

• plyn bez barvy, bez zápachu; nehořlavý
• není jedovatý, ale je nedýchatelný
• 1.5 krát těžší než vzduch î klesá k zemi → do hasících přístrojů (hasí a ochlazuje)
• za běžné teploty poměrně stálý î málo reaktivní
• silným ochlazením sublimuje î vznik pevného CO2 = suchý led –sněhové hasící přístroje
• reakce s vodou → umělý var î dýmotvorné efekty
• směs suchého ledu a acetonu/methanolu Õ chladící směs

900 °C – 1000 °C
výroba: tepelný rozklad uhličitanů

CaCO3 CaO + CO2 … + DH
pálené vápno

reakce uhličitanů se silnými kyselinami
CaCO3 + 2HCl → CaCl2 + CO2 + H2O

• nepatrně rozpustný ve vodě î vznik kyseliny uhličité … H2CO3 (přesněji – hydratovaný oxid uhličitý … CO2 . nH2O)
• velmi slabá kyselina—známe sifon
• zahříváním se rozkládá zpět na CO2 a vodu

CO2 + H2O H2CO3oxid uhličitý … CO2

briketka10

jé co jsem to provedla 3 kopie omlouvám se :D

briketka10

mosoj má pravdu !!
Oxid uhličitý je Triviálním názvem pro Suchý led (pevný)
zdroj :https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Oxid_uhli%C4%8Dit%C­3%BD

cochee

No, je to naopak. Suchý led je názvem triviálním, oxid uhličitý je názvem systematickým. Triviální název je takový, že se z něj nedá odvodit složení molekuly, například „kamenec“ nebo „potaš.“

briketka10

cochee,
to mě mrzí přehodila jsem
si ta slovíčka ..
a chemie mi nikdy nešla :(

mosoj

Tak otázka je uzavřená pěknou blbostí. Žádný inertní plyn, ale pěkně oxid uhličitý CO2. Jedna blbost větší než druhá.
Prostě vezmeš bombičku do výrobníku sifonu a ochladíš ji na méně jak –78oC !!
Plyn v bombičce vytvoří pevnou fázi " suchý led". Jak jednoduché, že. Jenom kde vzít těch –78oC.

Pokud tu bombičku necháš rychle expandovat tak se na tuto teplotu ochladí a někde kolem uzávěru se ten suchý led vytvoří. Jenomže ho bude zase málo.

Jenom bych chtěl připomenout že se oxidem uhličitým můžeš klidně udusit a ani to nepoznáš. Víc jak 8% v ovzduší je smrtelných !!! V ovzduší je koncentrace kolem 0,5 % !!!!

rigormortis

Oxid uhličitý je inertní plyn, který se používá tak často kvůli svým technickým výhodám, ovšem pravidlem to není…a někdy se podívejte jaké firmy ho vyrábí http://www.linde-gas.cz/cs/pro­dukty_and_zaso­bovani/suchy_led­/index.html
tohle byl třetí odkaz na googlu…

mosoj

Až tady nebudeš psát pro výrobu suchého ledu " tak to se vezme pokud možno nějaký inertní plyn" !!!! tak se přihlaš a můžem diskutovat.

rigormortis

No tady teď diskutujeme o tom jak se vyrábí suchý led obecně(http://www.ice­clean.eu/wszys­tko%20o_cz.html).
Já opravdu nemůžu za to, že nemáte technické vzdělání a nedokážete akceptovat jednoduchý argument, že oxid uhličitý je inertní plyn a že se suchý led vyrábí lisováním (zvýšeným tlakem).

mosoj

http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/625346/Vys­trizek22.PNG

anonym

U mobilního telefonu je pravděpodobné, že budou funkce jednodušší. Nemohu se tedy s tebou dohadovat o tom, zda šlo zjistit, že otázka už byla položená. Konstatuji pouze to, že já už ji zde zaznamenala.

rigormortis

WOW ocko dneska válí…nemyslíte?
Takhle sepsout nováčka…chudák…
Ale nejhorší je na tom, že má pravdu.

cochee

Briketko, škoda, že v tom videu není vidět, jak podomácky vyrobit suchý led…

briketka10

cochee,
nebudu nikomu radit, jak si strkat
Pet lahev do mrazáku dle návodu
ocko, aby si nějak ublížil toť vše,
nejsem taková, kdybych já ho
potřebovala nebudu dělat žádné
pokusy a koupím si ho :D

anonym

Perfektní blábol, briketko. Kdo tady komu radil strkat petky do mrazáku? Ty?
Tak věř tomu, že debilní rady tady poskytují jiní uživatelé než já. Pokud už chceš zmiňovat něčí nick, tak si laskavě dej práci s ověřením autorství a nepiš tu takové nesmysly.

briketka10

ocko,
vložila jsi tento odkaz od hanulky a tam
je ten návod, tak máš příště pořádně číst
abychom se nemusely přít o to kdo má a
nebo nemá pravdu a neříkej mi nic o ňákých
debilních radách já je nedávám !!
http://kutilska­.poradna.net/q/vi­ew/12522-vyroba-sucheho-ledu-podomacku-bude-to-fungovat
NAZDAR a neurážej ..

rigormortis

Nevím proč, ale přijde mi že tohle už není otázka-odpověď, ale otázka-diskuze.

redy

další:((((

briketka10

redy,
hele já se lištou nikdy neřídím a hledám
na Googlu, nebo YouTubu, protože mi to
nedělá žádné problémy a ostatní se více
dozví o čemkoliv v liště totiž kolikrát není
vše a to co by tam být mělo je tam jinak
napsaný no nemám pravdu ?? :DD

redy

briketko já taky ne hrabat se vliště je pakarna hledám na Googlu nebo kamarádi poradí a bez keců
a máš pravdu :D