Pokročilý

Jak šetrně odstranit "rez/nános" na desce plošných spojů?

Dobrý den,
samotná otázka je sice dostatečná, ale rád ji ještě upřesním. Mám několik starých počítačových součástek, některé vyrobené již v roce 1991. Jedná se třeba o základní desky 286, grafické karty Trident a podobně. Drtivá většina těchto součástek by měla být plně funkční. Nicméně na některých je "rez" či... (no co jiného by to mohlo být?). Ještě před samotným zapojením a spuštěním, chci provést co nejdůkladnější údržbu.

Jedná se mi o to, abych tuto "rez" (světle šedý až zelený nános) velmi šetrně odstranil a zároveň snížil riziko poškození spojů na minimum. Něco dostatečně účinného, ale přitom šetrného. Rád bych odstranil jen tu "rez".

P.S.: Ano, jsem fanda do starých PC a starých operačních systémů. A ano, pokud máte podobnou "úchylku", můžete mi napsat zprávu i na toto téma. :-)

Odpovědi:

Zlatý

Hrubé čištění nadělá více škody než užitku. Převážně se jedná o oxid měďnatý.
Vezmi hrubší štěteček a vše včetně plošných spojů očisti izopropylalkoholem. Pak dokonale otři a osuš. Plošný spoj potom přetři lakem na plošné spoje.
Větší důraz než na součástky bych kladl na čistotu těch plošných spojů a to z obou stran. Pozor desky jsou vícevrstvé !!! Nechat po čištění řádně vysušit.

Zlatý

Ultrazvuk...
Nic jiného není dostatečně šetrné a současně aspoň ´nějak´ účinné.
___
Ledaže bys všechny SMD (...) sundal, desku vyčistil a součástky pak napájel zpět...
;-)

Diskuze k otázce

Pokročilý

Tazman

Gecco: Děkuji za odpověď, ale toto řešení skutečně není v mých možnostech. K ultrazvuku se jako smtelník nedostanu a rozhodně nemám možnost vše odpájet a poté opět připájet zpět.

Nějaké řešení pro běžné smrtelníky by nebylo?

Zlatý

gecco

Ultrazvuk není až tak nedostupný (konkrétně nedávno byly čističky za ´pár peněz´ v jednom nejmenovaném řetězci...
;-)
Ale pokud nemáš vlastní, stačí zajít do libovolného servisu elektroniky, ultrazvukovými lázněmi jsou vybaveny snad všechny.

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1525
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1028
Zlatý Hlada 949
Zlatý ge0rge 894
Zlatý www 829
Zlatý led 819
Zlatý badisko 818
Zlatý gecco 795
Zlatý arygnoc 674

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.