Zepple

Jak setřepat lihový teploměr?

to nejde! a nejde a nejde :D Je na to nějaký fígl?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Já nevím, možná jsem blbej, ale jde vůbec lihový teploměr setřepat? Líh se roztahuje jako kapalina a tak by měla vychladnout a tím klesne. Naproti tomu rtuť je kov a ten lze setřepat.
Nevím, jen můj názor.

Další odpovědi
hanulka11

Zašla bych do obchodu a chtěla ho vyměnit.

mosoj

Lihový teploměr je jako každý jiný a médium mění polohu podle teploty ať je tam rtuť nebo cokoli jiného. S okenním teploměrem také neklepete.

Nepleťte si to s lékářským teploměrem, který má specielně zůženou kapiláru.

Pokud medium v kapiláře nereaguje na okolní teplotu je teploměr vadný i když moc závad tam být nemůže. Maximálně prasklá kapilára.

mosoj

Pro pana
Miroslavast : Rtuť se roztahuje stejně jako kapalina. Líh je tam dáván jenom proto aby se daly měřit nižší teploty. Líh má nižší bod tuhnutí než rtuť ( rtuť cca – 32oC).

Lékařské teploměry mají ve spodní části zuženou trubičku na minikapiláru a proto zůstává rtuť tam kam vystoupá a je potřeba ji setřepat. To zúžení je vidět pouhým okem.