teracora

Jak šedivějí vlasy?

Celkem by mě zajímalo postup tohoto procesu :)
Šediví vlas odrůstáním, od kořínku, nebo zešediví nějak najednou celý?

Nejlepší odpověď
fcoop

Šedivění vlasů způsobují buňky ve vlasových koříncích, melanocyty, které produkují barvící pigment. Během let začínají pracovat nepravidelně, pomaleji a někdy produkci melaninu úplně zastaví. Svou roli hraje také poškození působením ultrafialového záření. Vedle pigmentovaných vlasů se tak vynořují stále více ty bílé, bez pigmentu. Nejdříve je to patrné na skráních, nakonec také v zátylku.

Šedá je pouze optický dojem. Je to vlastně složená barva, která vzniká z jednotlivých bílých a jednotlivých pigmentovaných buněk. Opravdu šedivé vlasy tedy neexistují, jsou buď bělavé nebo bezbarvé. Teprve když zmizí všechny pigmentované vlasy, působí hlava jako bílá.

Barva vlasů je ovlivňována pigmentem melaninem, který se nachází ve vlasové kúře. Šedivění vlasů je způsobeno právě ztrátou melaninu z vlasové kúry, konkrétně poklesem jeho produkce ve vlasové papile. Pokud se produkce melaninu ukončí zcela, je vlas bílý. Šedé vlasy obsahují stále ještě malé množství melaninu rozptýleného po celé délce.
(Net)

Další odpovědi
briketka10

mě šedivějí vlasy od kořínků po ozáření, taky si je tak barvím, odrůstaj pěkně rychle potvory, četla jsem, že lidé mohou zešedivět i přes noc ze šoku a stresu, můj známý měl nahoře na hlavě malé kolečko vypadaných vlasů a pak mu začalo zarůstat šedivými..