luckykubrt

Jak se zjišťuje hmotnost plynů?

Nejlepší odpověď
Kelt

Hmotnost se samozřejmě zjišťuje vážením. Plyn v tlakové láhvi má určitou hmotnost, kterou zjistíme, když od hmotnosti plné láhve, naplněné plynem, odečteme hmotnost prázdné láhve. Jinak platí, že plyn vyplní celý objem nádoby a když chceme porovnávat musíme stejné nádoby naplnit plynem při stejné teplotě a tlaku, pak je to jen otázka matematických výpočtů.

Další odpovědi
Kepler

Nevím jak se to dělá v praxi, ale já bych na analytických vahách porovnal hmotnosti zkoumaného plynu v nádobě s jiným plynem v nádobě, jehož hmotnost známe.

zelí

To záleží co znáš a na okolních podmínkách, prostě to záleží na konkrétním případě. Jde to od molární hmotnosti, přez stavovou rovnici, přez teplo a měrnou tepelnou kapacitu, hustotu a oběm, ...... možností je nečekaně mnoho.

Klaproth

Hmotnost se zjišťuje vážením nebo se dá vypočítat.