maschin

Jak se žilo v SSSR?

Jak se žilo v SSSR za Chruščova, Brežněva, Andropova popřípadě Gorbačova? Tedy 50. – 80. léta každopádně po Stalinovi smrti. Jediné co vím, tak že byl nedostatek zboží a v obchodech fronty, byty kde žilo více rodin a to je tak vše. Taky nic nevím o represích té doby. Byly nějaké a jak se projevovaly? Popravovalo se ještě, existovali pořád gulagy? Byla nějaká cenzura, propaganda, dalo se dobře cestovat?

Nejlepší odpověď
Emefej

Na to může odpovědět jen ten, kdo tam v té době žil. Pochybuji o tom, že sem někdo takový chodí. Za Brežněva jsem tam služebně byl třikrát (dohromady asi 4 měsíce) a o tom jak se žilo, nevím vůbec nic. Měli jsme přísný zákaz styku a veškeré komunikace s civilním obyvatelstvem.

Další odpovědi
atoris

Výborne, ale opýtaj sa domácich.

lexx

radostně a budovatelsky kdo teda věřil blábolům věčně opilých soudruhů…ale vážně,
nebylo tam krajní chudoby a bezdomovců jako dnes, kriminalita velmi malá…tenhle stav byl ovšem dlouhodobě neudržitelný zrovna jak u nás (1989) vše dojebal Gorbi a jeho zbabraná perestrojka, glasnosť, ne na primitivy z východu demokracie neplatí

anonym

Žilo se tam na pokraji bídy,všeho byl nedostatek.

jmhad

Daleko lépe než za cara a za dnešního kapitalismu. V zásadě se nedá vše posuzovat podle našich novinářů. Musíš vzít ten fakt, že před Leninem i Stalinem se dobře žilo jen v některých městech a sídlech, ale obyčejný „mužík“ byl ne úrovni starověku. To, co se tam bylo koncem devadesátých let, po likvidaci státu Gorbačovem, to se nedá srovnávat. Všichni říkají „vrah Stalin“. Ale on nezavedl tábory na Sibiři. On jen pokračoval v zavedené praxi předchozích vlád všech carů. Protože jen tak se dala udržet nějaká kázeň. A když se dnes podívám na vězení v USA , tak se na té Sibiři se měli tehdy daleko lépe.

led

Záleží od oblasti, spoločenského a politického postavenia.
Boli tam oblasti na našej úrovni, ale aj oblasti s civilizáciou na začiatku XX.storočia
Obchody sa delili na domácich a pre turistov. Spôsob nakupovania viď „Boli tam oblasti“. Čo ma nezvyklé prekvapilo bolo choď pozri si tovar a cenu nahlás v pokladni. Zaplať a potom ber, čo ti za tú cenu dajú… Iný kraj, iný mrav.
Cestovanie z oblasti do oblasti sa ohlasovalo na úradoch. Pre cudzincov platilo presné určenie oblasti, mesta pobytu a v prípade prechodu do inej oblasti musela byť udelená „bumážka“ (povolenie).
Bývanie v závislosti na oblasti. V mestách bývali samostatné byty pre jednotlivé rodiny, či nájomníkov. Ale bolo nemálo prípadov, keď viacizbové byty obývalo aj niekoľko rodín.
O represiách a propagande sa dosť dočítate v médiách, aj keď v mnohých prípadoch skreslene, tendenčne.

Emefej, máte pravdu, bez kontaktu s obyvateľmi nespoznáte ich život.
Ja som tú možnosť kontaktu mala, nielen v meste, ale aj na „derevni“, spoznala som aj blato po okná na nákladnom aute, vyschnuté polia, ale aj úspechy predbehujúce dobu a špičkovú techniku. Na druhej strane, napísať všetko, dobré i zlé, čo tam človek videl, bol by vtedy protisovietsky element a prisluhovač Západu a dnes, podľa toho čo píšu médiá, by zase bol zas agent Putina…
Sovietsky zväz a USA bol dve krajiny neuveriteľných kontrastov.
Vy, čo ste nezažili, nevideli, nesúďte dobu a ľudí, nestačí len čitať bulvár a počúvať jednu stranu, život nie je čiernobiely a má viac farieb, než 50 odtieňov jednej farby.

Agneta

Vydělávali (i lékaři) 150 rublů, to byla polovina českého platu, a auta byla za babku:DDD > za 120 000 rublů byl Trabant, ale muselo se na něj 15 let čekat:DDD

Emefej

jmhad > tvoje srovnání amerických vězení a Sibiře vychází z nějakých vlastních zkušeností nebo jenom tak plácáš?