Oliku141

Jak se zdravilo a oslovovalo ve středověku?

Jak mám ve středověku pozdravit když jsem vesničanka a přijdu do krčmy?
Jak mám ve středověku pozdravit když jdu ke králi?
Jak mám ve středověku pozdravit když zdravým svého přítele?
Jak mám ve středověku co nejuctivěji oslovit krále kterého neznám a jsem jeho poddaná?
Jak mám ve středověku oslovit člověka co je za pípou v krčmě?
Taková otázka tu už byla ale odpověď na ní mi nestačila.

Nejlepší odpověď
led

Používalo sa kresťanské pozdravenie, ale vo všeobecne vidiečanka v krčme? veď to je len pre mužov.
Kráľovi sa mlčky klania, nik bez vyzvania nehovorí!
Pozdrav priateľovi, pokiaľ ste si rovní obaja muži, obe ženy, tak spôsoby sú rôzne od ústneho pozdravu, po objatie…
Poddaná nesmie priamo osloviť kráľa, kedysi sa u nás vpodľa nemeckých zvyklosti onikalo, ak by ste ho náhodou priamo oslovili "ich najjasnejšie Veličanstvo
Oslovenie krčmára záleží od vášho spoločenského postavenia, predsa pán nebude oslovovať kmána menom, tomu sa rozkazuje bez oslovenia
Najlepšie je pozrieť si dobovú literatúru, pozor, nie tú čo sa za ňu vydáva…

Další odpovědi
annas

V sociálně přísně rozvrstvené společnosti hrál velkou úlohu pozdrav.
Jeho základní formou byla úklona. Existovala jich celá škála podle příležitosti a důležitosti zdraveného.

Lehkou úklonou s pohybem dlaně k srdci se zdravili sobě rovni urození.
Hlubší úklona platila za uctivější pozdrav (host, žadatel, úcta výše postavenému). Dalším stupněm bylo pokleknutí na levé koleno a sklopení hlavy. Tento pozdrav se používal vůči vládcům, baronům nebo vysoce postaveným velitelům a vyjadřoval poddané postavení. Vstát bylo možno až na výzvu zdraveného.
Posledním stupněm bylo klanění se na kolenou -výraz naprostého poddanství, často spjaté s prosbou (zejména o milost

Smekání se jako pozdrav začalo praktikovat až pod vlivem „burgundské módy“ v 15.století. Zato bylo hojné vyjadřování loajality líbáním prstenu velmožům a prelátům. Ženám se ruce nelíbaly, ale vyjadřovala se jim úcta větší úklonou než příslušelo jejich stavu.

I při oslovování nebo zmiňování určité osoby (např.v textu) platily přesné konvence: tak například měšťan měl být označován přízviskem „poctivý“, vladyka „slovutný“, korouhevní pán „urozený“. Žadateli příslušelo oslovovat žádaného „láska vašě“ neboli „vaše laskavosti“.

Sociální diferenciace se přirozeně promítala do vztahů vyšších a nižších tříd. Platilo, že chování vůči antagonické (níže postavené) třídě v podstatě nemůže být nemravné. Naopak chování plebejce vůči šlechtici bylo posuzováno přísně. Ctností však byla šlechetnost.

Staročeská oslovení a další výrazy najdete v odkazu

http://www.ge­nebaze.cz/dv/ces­ky/staroceska­osloveni.html

sassan

Přiznejte se kde ten stroj času schováváte a jak funguje 😁?

Jinak ale musím napsat že se ptáte dost zvláštně jakoby snad byl středověk jakásy uniformní éra kde se nic neměnilo a tudíž i lidé se v průběhu staletí(476–1492 je nejbězněji používané uměle vymezení) chovali naprosto stejně.
Druhý problém s vaší otázkou je že lidé ve středověku stejně tak jako v jakékoliv jiné době přece netvořili jednolitou společnost ale nejrůzněji kulturně, nábožensky a všelijak jinak rozvrstvenou společnost v detailech všeho na co se ptáte měli někdy velmi rozdílné zvyky.

Slecna 007

annas:
Tento pozdrav se používal vůči vládcům, baronům nebo vysoce postaveným velitelům a vyjadřoval poddané postavení.

Mohu vědět proč takto zdravit zrovna barony – tedy jako zástupce šlechty – ale té nižší? Proč ne knížata, hrabata atp?