uccello

Jak se zbavit pixelizace fotky ve formátu RAW?

Poradil by mi někdo se zkušenostmi v editaci RAW? Jde o to, že po otevření fotky v tomto formátu v prohlížeči nebo Photoshopu je ve 100% zvětšení rozpixelizovaná, tj. hrany objektů jsou zubaté, jako bych ji zvětšil na 300%. Někdo mi řekl, že je to u RAW normální, ale nevím, jak to vyhladit, aniž by utrpěla kvalita a ostrost a hlavně chci zachovat rozlišení. Máte nějaký konkrétní postup v Photoshopu či LightRoomu? Díky

Nejlepší odpověď
mosoj

RAW soubor neotevřeš v prohlížeči ani Photoshopu korektně. Když tak jenom zminiaturizovaný náhled.
Každá firma má svůj formát RAW souborů. K fotoaparátu dodává software který slouží k úpravě RAW souboru a následně exportu do formátu jpg, nebo tif.
Někdo tomu říká vyvolávaní. Po konverzi již s tou fotkou pracuješ jako s každou jinou.
Softwary nejsou vzájemně kompatibilní !!!!!!!
Canon má RAW soubory s příponou crw,cr2
Nikon má příponu nef
Olympus má příponu orf
Minolta má příponu mrv
Panasonic má příponu raw
atd, atd.

Každá firmá má svůj soft pro konverzi vzájemně nekompatibilní.

Univerzální software pro konverzi Je NIKON CAPTURE NX, ale většinou ne pro všechny druhy RAW a nikdy nedosáhneš takové kvality jako s originálním softwarem.

Další odpovědi
Lamalam

Konkrétní postup pro Photoshop je ten, že si musíš doinstalovat zásuvný modul pro otvírání daného rawu. Pro většinu běžných rawů se dají sehnat na internetu.

Doplním Mosoje o další rawy:
Pentax – prf
Sony – arw, srf, sr2
Samsung – swr
Leica – rwl
Hasselblad – fff, 3fr