3nero3!

Jak se zbavit nájemníka?

Koupil jsem byt i s nájemníky. Od předchozího majitele mají smlouvu na neurčito. Můj syn se však bude ženit a potřeboval by tento byt pro sebe. Existuje způsob, jak nájemníkům dát výpověď z nájmu? Jsem povinen jim najít náhradu?

Nejlepší odpověď
anonym

Má-li smlouvu na dobu neurčitou, mohl by ji zrušit jen soud ze zvláště závažných důvodů nebo hrubým porušením nájemní smlouvy.
Napadá mne – to se ptáš brzo. Proč jsi kupoval obsazený byt a ne rovnou volný?
Nebo jsi spoléhal na odúmrť?
Doplňuji:
Ad chudst, nedávej falešné naděje a nechytej se stébla, ve smlouvě skulinku nenajdeš. Naopak právě ta doba neurčitá dává nájemníkovi ochranu ze zákona. Jinak bychom měli plné ulice vypovězených nepohodlných nájemníků a právo na bydlení je ústavní nárok.
P.S. Malá poznámka, tady je rubrika Právo a zákony. Jakákoliv laicky chybná odpověď může mít pro tazatele fatální následky (při šikovném a dostatečně bezohledném advokátovi dokonce žalovatené pro náhradu škody), tak příště raději velice obezřetně. I kodex v tomto duchu důrazně nabádá.

Další odpovědi
chudst

Prectete si poradne smlouvu, jestli tam v ni preci jen neni skulinka. Pokud neni, mate smulu. (Mozna – ale to by se chtelo zeptat pravnika – ze zmena majitele muze rusit smlouvu s predchozim majitelem. Nicmene to nevim, spise se chytam stebla.)

Muzete jedine je o to pozadat s tim, ze jim treba muzete pomoci najit nahradu. (Povinen tim samozrejme nejste v zadnem pripade, neni-li ve smlouve uvedeno jinak.)

Pokud nevyjde nic, proste musite pockat, nez udelaji nejakou chybu a dat to pak k soudu; ale to uz predpokladam bude vas syn mit davno byt jinde.
Doplňuji:
Dr.Axl – A z jakeho duvodu vite, ze skulinku nenajdete? Tohle neni laicka odpoved; kazdy, kdo chce tohle udelat, by si mel nejdrive poridit pravnika, ktery by mu pomohl prave tu skulinku odhalit. Laicka rada by byla, kdyzbych se tu snazil odhalit „jak“ – coz netusim, v kazde smlouve muze byt chybicka jinde – anebo take nemusi. Ale rozhodne bych se na to podival, co tomu rekne odbornik.

kvikal

Ale vždyť mezi základní seznam VÝPOVĚDNÍCH DŮVODŮ patří i že „pronajímatel potřebuje byt pro sebe nebo pro své příbuzné“

anonym

Ad chudst, to nebyla osobní, ale obecná poznámka spíše pro ostatní.
Nicméně základní premisa – změna majitele NEMÁ vliv na právně silnější garanci doby neurčité.
Takže tam nemá žádný advokát co nalézt.