Kordex

Jak se zbavit koktání?

Je mi 15 a už delší dobu koktám. Není to non-stop koktání, ale často se to projevuje a už mě to pěkně štve a stydím se za to. Moc rád bych se toho zbavil nebo to alespoň nějak omezil na minimum, ale zajímalo by mě, jak?

Nejlepší odpověď
beer

Našel jsem toto:
„Koktání je bohužel (bohudík?) problém, kterého se lze zbavit pouze usilovnou prací, spočívající na jednoduchém základě – mluvení.“
http://tomassou­kup.blog.idnes­.cz/c/115057/Kok­tas-koktam-koktame-co-s-tim.html
dále:
http://www.pro­zeny.cz/magazin/zdra­vi-a-zivotni-styl/nase-zdravi/23625-nestydte-se-za-koktani-vylecte-ho

Další odpovědi
Mapel

Tak to je složité. Pravděpodobně se jedná ve stresových okamžicích nebo v cizím prostřední. Mimo logopedická cvičení je i získání větší sebedůvěry. Vyhnout se určitým souhláskám, která právě vyvolají koktání. Je to složité a jednoznačná odpověď neexistuje.

Damiana

V patnácti je nejvyšší čas začít s vadou řeči něco dělat! Objednej se do logopedické poradny ve svém městě (nebo do té nejbližší, kterou najdeš) a pravidelně „ohýbej“ jazyk. Sám si můžeš pomoci tak, že polevíš v možná překotném spojení vyřčeného slova a myšlenky, kterou ještě máš v hlavě. Snaž se mluvit pomalu a pozvolna, dej si načas, nevyhrkni první co tě napadne, jen abys přišel hned na řadu. Nepřekřikuješ se stále s někým, nesoutěžíš kdo co řekne první? Pozor na to a na nervozitu. Uklidni se a než něco řekneš, v duchu si to pomalu vyslov. Uvidíš, že se to zlepší. Ale k logopedovi zajdi.
Tady jsou ještě nějaké odpovědi na toto téma:
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=Kokt%C3%A1n%C3%­AD

Jose1f

Také jsem měl vadu řeči. Neuměl jsem říci „ř.“ Velmi jsem se snažil to zvládnout sám, ale výsledek se stále neobjevoval. Jednou jsem slyšel v rádi pořad, kde mluvil lékař a vysvětloval, jak se taková vada napravuje. Překvapilo mne, jak to bylo jednoduché. Zkusil jsem to a během tří dnů jsem to uměl.
Píšu ti to proto, že je správné, že se snažíš. Ale sám na to nebudeš stačit. Zajdi si k lékaři, on tě pošle k logopedovi. Možná se budeš také divit, jak rychle to zmizí. Držím pěsti!
Doplňuji:
Pošle tě k logopedovi nebo k jinému odborníkovi.