jenny24

Jak se vyznat na letisti?

Dobry den, potrebuji radu za par mesicu odletam do Chicaga,ale nikdy predtim jsem na letisti nebyla. Jak mam postupovat, kam mam jit?

Odpovědi
badisko

Pokud mas zakladni znalost anglictiny tak to zvlades hrave..jinak normalne 2 hodky pred odbavenim uz tam musis byt …tam si najdes sve odbavovaci misto a odbavej ti zavazadla …pak odbavi tebe a prirucni zavazadla cekas v bezcelni zone ..nez pristavej raketu :D a pak jen palubni listky a sup jses v letadle …po vystupu z letadla te to bude navigovat podle sipek k tve bagazi ..pockas nez ti na pasu prijede vyzvednes bagaz a tradaaa..na taxik..autobus ..nebo presed na jine letadlo ale prubeh ve vzdy podobny…
jen doporuceni ..do letadla v prirucnim zavazadle nepatri tekutiny ..zubni pasty ..spreje atd (kazda spolecnost to ma krapet jinak tak se informuj u te sve) …ale pokud si uz neco koupis v bezcelni zone tak ti to daji do spesl sacku a muzes klido i s litrem palenky do letadla .....:D
jinak preji stastny let …

autacek

Tak jestli ti jde o princip jak to funguje na každém větším letišti, tak nejdříve se odbavíš na přepážce (check in), to jsou ty čísla co jsou uvedeny u letu na informační tabuli – odlety – departures, zde předložíš pas, poukaz na lezenku, odevzdáš hlavní zavazadlo. Od obsluhy dostaneš lístrk od zavazadla a letenku a pochopitelně i zpět pas. Poté se přemístíš ke Gate/Gates, kde je uvedeno zpravidla číslo resp. i písmeno Gate, což už je vlastně brána přímo z budovy do letadla.

Mezi check in a gates je zpravidla ještě bezpečnostní a pasová kontrola, do tohoto prostoru již nesmíš vnášet žádné zakázané předměty. Čas si v prostoru gates můžeš zkrátit prolézáním bezcelních obchodů, kdy na ceně to však moc poznat není ;)

V případě některých destinací je třeba ještě projít (většinou dřív, než dostaneš letenku) speciálním pohovorem, obzvlášť experti na to jsou USA a Izrael).

Po příletu na cílové letiště je třeba projít pasovou kontrolou a imigračním a celním řízením. Pokud nic k proclení nemáš, tak se tě clo netýká, pokud tam není imigrační, tak též ne a v případě Evropy tě mnohdy ani již nikdo nelegitimuje.

PS: v případě USA je třeba mít Vízum či Estu, dle typu pobytu, na palubě letadla tě nechaj vyplnit takový papírky ještě, o tom co vezeš, kdo jsi, co tam chceš dělat, nejsi li nemocná, nejsi li terorista… apod, to ti vysvětlí letuška, to odevzdáš imigračnímu úředníkovi, který nazná, jestli vůbec budeš do Států vpuštěna… a po odletu ze států to při zpátečním letu vrátíš zade na checkinu.
Doplňuji:
Jeste jsem zapomnel, pred clem a imigracnim je treba vyzvednout si zavazadla, jezdi na takovem pasu dokola, obcas je treba chvili pockat nez je vylozi, u pasu je na monitoru napsano odkud letadlo priletelo, spolu s cislem letu, tedy je treba cekat u spravneho pasu. No, jinak nektere kroky mohou byt trochu jinak, jako ze mas treba jiz letenku dopredu, ci tak.. v případě přestupů na jiném letišti je to zrochu maturita, ale sleduj mápisy, ostatní a kdyžtak se zeptej. Jinak zavazadla většinou v případě přestupů překládají sami, pokud to máš jako soubor letů, ale raději se na to zeptej.