zwonda

Jak se vyvynuli plazi Ve kterém geologickém bdobí žili ještěři velkých rozměrů? Co bylo příčinou jejich vyhynutí? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Historie plazů – viz odkaz
http://oko.yin­.cz/35/historie-plazu/

Vymření druhohorních ještěrů
http://katastro­fy.webnode.cz/vym­reni-druhohornich-jesteru/

Další odpovědi
Questman

Jako příčina vyhynutí velkých plazů (dinosaurů) se dnes uvádí dopad obřího asteroidu.
Jak se vyvinuli plazi? Tuto otázku moc nechápu, protože mi není jasné, zda se ptáte z čeho se vyvinuli nebo v co se vyvinuli.
Vyvinuli se (jako všichni živočichové) z ryb. Proces tu nebudeme rozebírat, jsou o tom napsané odborné články a četné dokumenty.
Po vymření dinosaurů se někteří z nich vyvinuli v ptáky, kteří zemi ovládli podobně jako se to podařilo plazům. Jejich konec ale nezpůsobil dopad vesmírného tělesa, nýbrž nějaká jiná ekologická katastrofa, pravděpodobně výbuch sopky, doba ledová nebo ústup pralesů, nebo také všechno dohromady (odpověď není zcela jistá).

Pokud vás toto téma zajímá blíže, doporučil bych shlédnout cyklus dokumentů „Putování s dinosaury“ nebo si přečíst odbornou literaturu.