bejbatkooo

Jak se vyrovnat se smrtí babičky a s tím, že nemám foto z pohřbu?

hezký den všem,

minulý týden měla moje babička pohřeb, bylo ji nedožitých 82 let, zemřela v nemocnici, kde ležela „jen“ tři dny, dostala zápal plic a poslední dny byla odevzdaná, pod léky, takže předpokládám, že se ani nebála a necítila bolest… alespoň mě tedy přišla odevzdaná a klidná…

v pátek mami zavolali, že je babička v nebi, cítila jsem úlevu, že se netrápila, a zároveň smutek, že už ji nikdy neuvidím… ale byla jsem statečná, pomohla jsem mami sepsat parte, smuteční řeč do kostela na pohřeb, oblečení do rakve, atd… vše probíhalo, dá se říct, normálně… před pohřbem jsem odvezla malého syna ke kamarádce na hlídání a jela ke kostelu… pohřeb byl nádherný, rozloučení opravdu důstojné…

Ale!! teď to ale a hlavně, proč píšu… od neděle je mi zle, strašně zle, bojím se, že se zblázním… začalo mě trápit to, že nemám foto z pohřbu, foto rakve a výzdoby, foto oltáře, kde měla babička foto, atd… je tohle normální? Mohli byste mi prosím napsat vy, co už máte pohřeb blízké osoby za sebou, zda máte foto z pohřbu a zda si je vůbec prohlížíte? Já si to vždy umím hned v hlavě urovnat, že ač babi umřela sama v nemocnici, tak nás cítila v mysli, že netrpěla, pohřeb měla důstojný a že bych ty fotky stejně synovi neukazovala a ani já bych asi nechtěla je prohlížet, ale pak je to tu zase… točení hlavy a úzkost, že jsem tam mohla vzít kamaráda, který by ten pohřeb třeba natočil – nafotil .. ach jo, bojím se, že mi to s psychikou dost zamává a zanechá následky, tohle přeci není normální…

děkuji všem, co jste to dočetli… jen i to, že jsem se trochu vypsala, mi pomohlo…

Nejlepší odpověď
Drap

Nemá. žádné fotografie z pohřbů a nikdy ani žádné nepořizuji. Fotografování na pohřbu jako na nějaké atrakci mi připadá nedůstojné pro nebožtíka. Nejsou důležité fotografie, ale to, co zůstane člověku v srdci.

da ny

Lépe než Drap bych to nenapsala.
Nechápu, proč se trápíte nepořízenými fotografiemi, nedej Bože videem… to už téměř hraničí s nezdravou „úchylko, obscesíu či fanatismem“.
Nějakou fotografii babičky snad máte… a důležité je pro Vás uchovat si v srdci krásné vzpomínky.
Psychologie/psychi­etrie je toho názoru, že každý zdravý člověk se se ztrátou blízké osoby vyrovná do půl roku. Přehnané „tesknění“ hraničí s nezdravou závislostí a špatnou vybavou do života…
Smrt jepřirozenou součástí lidského života. Poděkujte za to, že jste měla babičku (hodnou, skvělou…) a měla jste to štěstí, užít si jí do tak vysokého věku jejího života.

pucipuci

Každý jsme jiný. Já osobně si pamatuji, že se fotívalo, ale je to hóódně dávno. Mě např. mrzelo hodně dlouho, že nemám žádnou fotku holky, se kterou jsem chodil. Jednu jsem měl, ale než jsme se rozešli, tak nutně potřebovala na ztracenou prukazku…A pak už jsem žádnou nedostal a protože ještě nebyly mobily, nemám ani žádnou jinou fotku, třeba z dovolené. Prostě je slečna citlivá duše. Neboj se, babička se zlobit nebude a možná ti bude dělat anděla strážného, když jste měli takový hezký vztah.