Drap

Jak se vyráběl ptačí lep ?

Vím, že se vyráběl z bobulí jmelí, ale netuším , jaký byl technologický pos­tup

Nejlepší odpověď
annas

Něco málo jsem našla.

Odedávna tvořily základ pro výrobu ptačího lepu bobule jmelí, které zůstávají lepkavé dokonce i po průchodu trávícím traktem ptáků. Samotná výroba lepu byla obestřena vždy tajemstvím, obzvláště od dob, kdy byl lep zakázán. Proto není nikde jeho přesná výroba popsána. Podle ústního podání se musely bobule jmelí spařit vodou, aby se uvolnily slupky a poté se ručně dužina propracovala přes síto, aby se odstranila semena. K hotovému lepu se přidával lněný olej, aby lep nezamrzal a udržel si lepkavost i pod bodem mrazu.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:gQp3E­YuS5hoJ:old.mys­livost.cz/medi­a/clankyDetail­.asp%3FIDCl%3D12841%2­6IDR%3D10334%26­TypR%3D1+v%C3%B­Droba+pta%C4%8D­%C3%ADho+lepou­&cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz