Bronzový

Jak se vyrábějí samozabarvovací čočky ??

mám je zajímá mě jak se vyrábějí ??
Doplňuji:
gecco : Děkuji za odpověd, popravdě jsem nečekal že mi někdo na toto odpoví, můžu se jen zeptat odkud to máš ? - zdroj ?

Odpovědi:

Zlatý

Samozabarvovací je materiál, který reaguje na změnu intenzity dopadajícího UV (jde o několik možných principů*).
Pokud jde o skleněné čočky, je materiál rozptýlen ve skle, pokud o plast, je na povrchu folie a nebo napařená vrstva...
___
*) pokud odcloníš nějakým filtrem UV složku světla, čočky se zabarvovat nebudou

Doplňuji:
Kdysi jsem se zajímal o svařování pod vodou, kde se používají ochranná skla (filtry) na stejném principu - ale určitě něco lze najít i na netu.
;-)

Zlatý

To je hezké gecco, ale jak se vyrábějí. Odpověď je mimo mísu !

Diskuze k otázce

Zlatý

gecco

Mosoji - a já myslel, že je to z mého popisu jasné...
:-DD
a) skleněné čočky se odlívají (resp. polotovary) z materiálu nějakých vlastností (nejdůležitější vlastností materiálu je index lomu), pro samozabarvovací čočky je do skla přidána nějaká látka*), která po změně intenzity dopadajícího UV změní odrazivost světla - postup výroby (odlití, broušení, leštění) je stejný, jako u běžných čoček
b) plastové čočky - na povrch téměř hotové čočky (vyleštěné, ale bez definitivního tvaru) je buďto nalepena folie (z) a nebo vakuově napařena vrstva, která, opět, po změně intenzity dopadajícího UV změní odrazivost světla
___
*) jak už jsem psal, technologií je více, dokonce včetně chemické
___
Jak se vyrábí čočky nebo jak funguje vakuové napařování je, domnívám se, mimo rámec dotazu...
:-D

Zlatý

gecco

Můžeš se kouknout třeba na - https://www.natur.cuni.cz/… ...

Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 647
Zlatý beer 514
Zlatý annas 512
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 364
Zlatý www 358
Zlatý marci1 238
Zlatý gecco 206
Zlatý quentos 183
Zlatý venkovan 179

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.