Avatar uživatele
Mirdas

Jak se vypočítává výše důchodu ?

Od jakého základu se vypočítává výše důchodu u lidí, kteří buď nikdy, nebo spíše jen symbolicky pracovali ?
Doplňuji:
Takže ti co celý život se práci vyhýbali obdrží „jen“ minimální důchod aniž by je stát jakkoliv opět zvýhoďnoval ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, suaeda před 3615 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry.
Základní výměra je v současné době 2340 Kč. Procentní je podle hrubých výdělků od roku 1986 vynásobených platnými koeficienty pro rok kdy se důchod vypočítává. Koeficienty se vyhlašují každý rok nové.

Pro nárok na důchod se musí splňovat důchodový věk a doba trvání sociálního pojištění. Přesnou hodnotu minimální doby pojištění v současné době neznám. Za mně bývala 25 let, nyní je vyšší. Potřebný důchodový věk je také individuální .
Do výdělků se bere mzda ze které je odváděno sociální pojištění. Když není tato mzda nic se nezapočítává. Z úvedených výdělků se daným algoritmem vypočte vyměřovací základ, který se dále redukuje podle redukčních hranic.
Z redukovaného vyměřovacího základu se bere tolik procent kolik činí doba pojištení v letech x 1,5. ( příklad 45 let pojištění x 1,5 = 60 %)

Procentní výměra pak činí 60 % z redukovaného vyměřovacího základu.

Celý důchod je pak základní výměra 2340 Kč + procentní výměra.
Za mně bylo dáno, že procentní výměra nesmí být menší jak 800 Kč ! Kolik je nyní nevím.

Z toho plyne že minimální důchod činí 2340 + minimální procentní výměra 800 = 3140 Kč. ( ta minimální procentní výměra ale bude zřejmě nyní také vyšší).

Toto platí pro normální občany naší republiky. Jestli něco platí pro nenormální občany nevím.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Základ je stejný, pak se přičte koeficient podle vyhlášky MPSV, přičtou odpracovaná léta (procentní část), pokud nějaká jsou a máš výsledek. Proto není problém důchod 5–6 tisíc, jenom.
Doplňuji:
V současnosti se používají 2 výpočty, ten výhodnější pak zůstává (více peněz). Ten druhý výpočet je dán jak výše uvedeno, ale bere se doba, kdy byla osoba výdělečně nejekonomičtější, tzv. vydělával nejvíce. Takže se nebere jen posledních 10 let (za komunistů), ale řekněme kolem 40 roku věku, to je předpoklad nejvyšších výdělků. Ten věk jsem uvedl jako příklad, není to pravidlo.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
suaeda

„mosoj“ podal prakticky přesný výpočet. Kalkulačka na výpočet je zde:
http://www.mpsv­.cz/cs/2435
Co se týče různého výpočtu tak nevím jaké mzdy se počítají těm co vůbec nepracují. Pokud se jim započítává průměrná mzda na dané období tak jsou normální pracující s minimální mzdou biti.
A další věc od bývalého p. Drábka o které se moc neví. Každý rok se sice počítá podobným způsobem jak napsal „mosoj“ ale zmenšují se koeficienty. Takže ve výsledku pokud vyjdeme ze stejné výše ročních mezd na základ a stejné délky odpracovaných let, tak budeme každý další rok mít menší důchod.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Ano berou min. důchod + příspěvky, dávky na bydlení, energie, děti apod.

před 3615 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

To by mohlo sedět, ale to nemá s důchodem nic společného.

před 3614 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

suaeda
To je opravdu pravda. Vždy se koeficienty zvyšovaly. Já se o to nyní již nestarám, ale důchod jsem sobě a svým známým vypočetl vždy na korunu stejně jako sociálka.

Pokud je to pravda tak účelem je snížení konečného důchodu vůči mzdám.

před 3614 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek