Týnka13

Jak se vypočítá Fin.Matematika­..výpočet počtu procent a výpočet základu??

Nejlepší odpověď
Efchen

návod máš u své první otázky… ;)

Další odpovědi
anonym

Týnko, Ty jsi zřejmě ve škole nedávala pozor a u předchozí otázky jsi také pořádně nepřečetla odpovědi.

Procento je jedna setina ze základu.
Takže vždy nejdříve spočítáš základ ( třeba 200) děleno 100. Tím získáš výpočet jednoho procenta.
V tomto případě činí 1% 2.
15% potom bude mít hodnotu 2 × 15 = 30, 20 % bude 2 × 20 = 40.

Když chceš zjistit kolik je 100 procentní hodnota, čili základ, a víš, že 40 je 20% ze základu, vydělíš 40 : 20 = 2 (tím získáš opět hodnotu 1 %) a vynásobíš výpočet 100% , 2 × 100 = 200.

Když potřebuješ zjistit kolik procent je 40 a víš, že základ má hodnotu 200, tak vydělíš 40 : 200 = 0,20 = 20% ze základu.

Polopatičtěji to vysvětlit neumím.