chabrozz

Jak se vyplácí nemocenská v konkrétním případě?

Jsem v pracovní neschopnosti od 26.2. 2013 do 8.3.2013, čili do zítřka. Jsou-li první tři dny PN neplacené, kdy a jakou formou (zaměstnavatel, či úřad) mi bude zbylá nemocenská vyplacena a do jakého termínu? Děkuji
Doplňuji:
Třísměnný provoz, noční-odpolední-ranní, 7,5hod úvazek

Odpovědi
Zbynas

Odpovím pouze částečně, nevím, do kdy musí být nemocenská vyplecena, ale jinak:

• Do 21. kalendářního dne pracovní neschopnosti má nemocný zaměstnanec nárok na náhradu mzdy, kterou mu vyplácí zaměstnavatel (nemocenskou tedy za toto období pošle zaměstanavatel)
• Stát vyplácí nemocenské dávky až od 22. dne pracovní neschopnosti, a to ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu za celé období. Dávku vyplácí OSSZ.
Doplňuji:
Zaměstnavatel tedy pošle nemocenskou zároveň s další výplatou.

Zdroj: http://finance­.idnes.cz/jak-na-nemocenskou-abyste-dostali-penize-bez-potizi-a-rychle-pr1-/poj.aspx?c=A110207­_094413_poj_sov

JájsemRaibek

Také z dotazu není jasné zda pracuješ ve směnném provozu či nikoli, což je důležité, jelikož první 3 pracovní dny se neplatí nic. Pokud však děláš ve směnném provozu, počítají se pouze směny, které máš odpracovat.
Např.: jsi nemocný od pondělí, kdy máš volno a tento týden budeš dělat až v pátek a sobotu. První dva dny se počítají právě ten pátek a sobota. Pak máš směnu až ve středu, takže třetí den je ta středa. Potom máš směnu ve čtvtvrtek a to je první placený den.
Je to složité.