Cascada

Jak se vyhnout přeočkování na tetanus?

Je mi 26 let, lékař mi poslal pozvánku na přeočkování tetanu, nechce se mi ale jít. Co se mi stane když nepřijdu? Je očkování povinné i po 15 roku života? Je přece svoboda a každý rozhoduje sám za sebe, nebude mě tahle svobodná volby stát pokutu či žalář za veřejné ohrožení zdraví? Kolik procent lidí přeočkování zanedbává? Prosím vás nepište jaké je to pro mě blaho, že můžu být přeočkovaní. Lidé co se nechají očkovat proti každé nemoci prosím neodepisujte. Děkuji.

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud by bylo podle mně vykašlal bych se na tebe, ale dal bych ti větší zdravotnické doplatky. Očkování proti tetanu je ale povinné a je vynucováno státem. Jak a jaké jsou postihy to se mně ale neptej.
Doplňuji:
Sebeospravedlňování je věc dost komplikovaná, i když vzniká po našich vědomých volbách: přinejmenším víme, že je můžeme očekávat. Přichází však i po činech, které děláme z důvodů, jež si neuvědomujeme, když nemáme tušení, proč se držíme nějakého přesvědčení nebo proč lpíme na nějakém zvyku, ale jsme příliš hrdí, abychom to připustili.

V úvodu jsme například popisovali, jak súdánské kmeny Dinka a Nuer vytrhávají dětem několik jejich stálých předních zubů – je to krajně bolestivá procedura, která se provádí s pomocí háčku na ryby. Antropologové předpokládají, že tato tradice má kořeny v nějaké epidemii tetanu.

Scházející přední zuby by umožnily podávat nemocným nějakou výživu. Pokud tohle byl důvod, proč by proboha vesničané pokračovali v udržování tohoto zvyku, když hrozba nákazy už pominula?

Praxe, která nedává nezasvěceným žádný smysl, ho plně nabývá, jestliže se na ni podíváme prostřednictvím disonanční teorie. Během epidemie tetanu začali vesničané vytrhávat přední zuby všem svým dětem, aby dospělí mohli krmit kterékoli z nich, jež by se později případně nakazilo.

Je ale bolestné dělat něco takového dětem, zvláště když tetanus postihne jen některé z nich. Vesničané potřebovali ospravedlnit tento postup před sebou i před svými dětmi, proto pro něj museli najít další zdůvodnění, které by mu dodalo nové pozitivní stránky. Mohli například přesvědčit sami sebe, že vytrhání zubů s sebou přináší estetickou hodnotu – třeba, že čelist, která kvůli tomu poklesne, vypadá velmi přitažlivě – a utrpení spojené s takovou operací prohlásit za iniciační obřad, kterým se vstupuje mezi dospělé.

To se vskutku také stalo. „Bezzubá tvář je krásná,“ říkají tito vesničané. „Lidé, kteří mají všechny zuby, jsou oškliví. Vypadají jako kanibalové, kteří se chystají někoho sežrat. Zubatý člověk připomíná osla s otevřenou tlamou.“ Bezzubé čelisti přinášejí prý ještě další estetické výhody: „Máme rádi syčivý zvuk, který kvůli chybějícím zubům vzniká, když mluvíme.“ Dospělí také ujišťují vyděšené děti slovy: „Tenhle rituál je známkou dospělosti.“ Původní lékařské ospravedlnění této praxe dávno neplatí. Její psychologické ospravedlňování zůstává.

Další odpovědi
dudu

Pokud nebudete chráněn proti tetanu očkováním, ohrožujete především sám sebe. Z toho důvodu na Vás asi nebude nikdo tlačit ani navrhovat uplatnění sankcí. Vřele však doporučuji dát si studený obkládeček a zajet do klatovských katakomb. Tam jsou mezi mumifikovanými mnichy i jedinci, kteří zemřeli právě na strnutí šíje a už od pohledu smrt zapříčiněná touto chorobou není vůbec příjemná – dušení a zástava srdce přichází pomalu, ale nezvartně…

led

zo zákona 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem:
"§ 13
Očkování proti vzteklině nebo proti tetanu při úrazech, poraněních, nehojících se ranách a před některými léčebnými výkony

(1) Očkování proti tetanu se provede při úrazech, poraněních nebo nehojících se ranách, u nichž je nebezpečí onemocnění tetanem, a dále v indikovaných případech v předoperační přípravě, zejména před operacemi na konečníku nebo tlustém střevě. Očkování se provede očkovací látkou určenou k aktivní imunizaci podle souhrnu údajů o přípravku1) této očkovací látky.„
http://www.uplnez­neni.cz/vyhlas­ka/537-2006-sb-o-ockovani-proti-infekcnim-nemocem/
Trefné slová z podobnej diskusie:
"Pane bože, to jsou přece ezoterické bláboly co píšete. Ikdybyste se rozkrájel tak jsou nemoci, které můžete získat. Není vůbec vědecky dokázané, a je to v rozporu s tím co píšete, že pokud převezmete zodpovědnost za svoje zdraví do svojich rukou, takže budete zdravý.
Znám lidi, co denodeně aplikují na sebe hygienu a stejně onemocní. Nemoci bohužel přicházejí a odcházejí a my nemáme na němi kontrolu.
A očkování je právě jeden z kroků jak některé nemoci odstranit.“
" Očkovanie tetanu ti vydrží 10–14 rokov. Držím ti palce a veľa šťastia. Ak ale prídeš k lekárovi s vážnym zranením alebo sa ti stane autonehoda, ten tetanus ti automaticky dajú. Bez toho aby sa ťa pýtali. Skús hádať prečo."

To jsem já

Můj praděda umřel na tetanus, děda ho viděl umírat a vyprávěl, že to byl otřesný pohled, umíral v křečích a nakonec se prohnul jako luk. Podle dědy snad ani horší smrt být nemůže. Jo a to se jen praděda škrábnul na ruce při práci na poli. Nechápu, jak někdo chce dobrovolně tohle riskovat, když nakažení je tak snadné. Pochopím lidi, kteří se neočkují třeba proti chřipce, ale tohle nepochopím.

Hlada

Svoboda není ignorování zákonů. Nepřizpůsobiví občané by neměli mít možnot využívat výhod systémů založených na solidaritě. Vůbec se mi nelíbí, že musím povinně na tyto a jiné podobné volnomyšlenkáře platit pojistné.

anonym

Už bez vulgarizmů? Jenže hodnotnější ta otázka rozhodně není.
Občané ČR mají očkování proti tetanu jako povinné. Ale kriminálníci také kradou, páchají podvody, vraždy atd., ačkoliv to zákon zakazuje. Když injekci nechceš, tvoje věc. Prostě nikam nechoď a bude. Když dostaneš tetanus, tak si potom ale nestěžuj. Řeknu ti, je to dost blbá nemoc a ještě horší smrt.
Jen podotýkám, že zdraví je to tvoje, a já bych tvé rozhodnutí respektovala.
Doplňuji:
Ad Hlada- naprostý souhlas. Pokud chce někdo využívat systém podle toho jak a kdy se mu to hodí (a jak mu velí omezené zkušenosti), tak by si měl všechno potom uhradit sám. Také mne štve, že za takového „novátora“ potom platíme všichni.