massic

Jak se vydírá na kolejích UK a co proti tomu dělat..?

Dobrý den,
bydlím pět let na koleji Hvězda jež spadá pod UK a nyní když chci odejít tak po mě chtějí dva měsíce pokutu. Je to novinka roku 2013/2014 a vím, že někdo řekne, že to je u podnájmu běžné, ale tohle jsou přece studentské koleje.Ve podmínkách jsou sice možnosti odpuštění, otázka je však do jaké míry je uznají když se drbe dneska všude a speciálně instituce. čím větší, tím si můžou nadiktovat horší podmínky pro jednotlivce. Jak by jste toto řešili?

1. Ubytovaný je oprávněn odstoupit od smlouvy před uplynutím sjednané doby ubytování. V takovém
případě je povinen nahradit újmu vzniklou ubytovateli takovýmto předčasným zrušením ubytování,
pokud ubytovatel nemohl újmě zabránit. Za újmu, které ubytovatel nemohl zabránit, se vždy považuje:

  1. částka podle platného ceníku ubytovatele odpovídající nákladům, které vznikly ubytovateli

v případě, kdy ubytovaný odstoupil od smlouvy před nástupem k ubytování v koleji, nebo

  1. částka odpovídající cenovému rozdílu mezi celkovou cenou za ubytování, která měla být uhrazena

podle této smlouvy a celkovou cenou za ubytování, která by na základě platného ceníku měla být
hrazena v případě uzavření smlouvy na skutečně realizovanou dobu ubytování (tj. rozdíl daný
koeficienty dle doby ubytování)včetně platby odpovídající výši standardní ceny za ubytování v dané
kapacitě, s koeficientem času 1,0 za následujících 25 dnů ode dne, ke kterému ubytovaný odstoupil
od smlouvy.
Jestliže ubytovaný odstupuje od smlouvy z doložených zdravotních nebo sociálních důvodů hodných
zvláštního zřetele anebo z důvodu doloženého studijního pobytu v zahraničí organizovaného univerzitou,
újmu vzniklou ubytovateli nenahrazuje; o uznání důvodů rozhoduje ubytovatel.
Jestliže ubytovaný, který má uzavřenou smlouvu na dobu studia, odstupuje od smlouvy proto, že
nehodlá akceptovat případnou změnu ceny za ubytování v koleji, změnu VUP nebo změnu Ubytovacího
řádu, újmu vzniklou ubytovateli nenahrazuje.
Doplňuji:
odpověď ocko :
No, možná mám levičácky názory, ale řešit všechno tak, že sice je to nevýhodný ale máme na to zákon se mi moc nelíbí. Předpokládám, že jsi právník, takže vyšší příjmová skupina a volíš TOPku.
Každopádně zrovna na UK tam mají frontu zájemců a ten majitel bytu který nemůže sehnat nájemníka do svého bytu déle než za týden ho má prostě za moc peněz a musí zlevnit.

Nejlepší odpověď
anonym

Bydlíš na koleji UK a to už by samo o sobě mělo znamenat jakés takés právní povědomí. Uvádíš zde, že se na koleji „vydírá“ a já to vidím jako pořádně ujetý názor. Opsal jsi tu část smlouvy o nájmu na koleji. Uvědom si, že u klasického pronájmu se skládá kauce (podle nového zákona delší než tříměsíční nájemné) a existuje zde „výpovědní lhůta“ při ukončení smlouvy před jejím vypršením. Tato lhůta je většinou dvouměsíční. Co na tom neshledáváš za oprávněné jednání, když jde o kolej VŠ? Kdybys nebyl na koleji ty, byl by tam nějaký jiný student a ten by přinášel správě koleje každoměsíční platbu za ubytování. V průběhu studijního roku bude nějaký čas trvat, než se uvolněné místo podaří obsadit. Škola počítá do příjmu s každou korunou. Ty jsi uzavřel smlouvu a najednou ses rozhodl jinak. Zvykej si, tohle je svět dospělých, svět, kdy každý jednotlivec odpovídá za své chování i za svá rozhodnutí.
Kdybys za sebe našel vhodnou náhradu a šel se na správu koleje domluvit, tak by to mohlo třeba projít bez nějakých náhrad. Jenže to chce přestat si tu vylívat srdce nad světskou nespravedlností a jít si o tom povykládat.
Vygoogli si, co znamená vydírání.
Doplňuji:
Sice je to má soukromá věc, ale i v tomto směru se mýlíš. Jsem důchodkyně se sotva průměrným důchodem, dlouholetá účetní a TOPku rozhodně nevolím.
Uklidni se a zajdi si o svých starostech popovídat na správu koleje.

Další odpovědi
Hlada

Já bych takovouto smlouvu nepodepsal.
Podmínky odstoupení jsou napsány uměle šroubovaně, nestandardně a tak, že umožňují různý výklad. Standardní smlouva běžne obsahuje výpovědní lhůtu a náhradu za její nedodržení. Koeficient času 1,0 je neskutečná zhovadilost.
Na druhou stranu ale nelze hovořit o vydírání. Podepsala jste sice přiblblou smlouvu, pokud ale neprokážete její nezákonnost, musíte se podle ní chovat.

ivzez

Tentokrát musím dát za pravdu Ocko,
jenom možná budu trochu tvrdší:

Podepsal jste smlouvu s uvedenými podmínkami.
Uzavření každé smlouvy je dobrovolné,
pokud jste měl k podmínkám ubytování výhrady,
měl jste si najít ubytování jiné.

Uzavřená smlouva Vás zavazuje splnit podmínky,
jež jste uzavřením smlouvy odsouhlasil.

Přestože se mi uvedené podmínky také nelíbí,
nejde o žádné vydírání.

A k Vaší doplněné reakci na Ocko:

Ano, máme na vše zákony,
ale máme také smluvní volnost.
(Já bych takovou smlouvu neuzavřela.)

ivzez

Nejen právní povědomí,
ani pravopis neodpovídá
studentovi UK.

Qwer Rewq

Je sice moc hezké, že se tady bavíme o právním povědomí etc… na druhou stranu ruku na srdce, když jdete podepsat tu smlouvu, máte tam čas číst těch deset stran??? Já osobě bych od zařízení určeného pro studenty, natož pak ve vlastnictví univerzity, očekával lepší smluvní podmínky.