Conchus

Jak se vám líbí novější slovní obraty v češtině?

Mám na mysli:

  • špatné používání vidu u sloves, př. budu se soustředit;
  • kumulování předpon, př. přednastavit;
  • kumulace předložek, př. s na tribuně sedícím trenérem hovořil;
  • germanizmy, anglicizmy, př. ten samý (the same)ů
  • a jiné a jiné.

Nejlepší odpověď
quentos

sice se mi nelíbí, ale je to furt lepší než germanizmy přejímané v dřívějších dobách (to se to jimi jen hemžilo, obzvlášť v nespisovné češtině a slangu, jako by si snad čeština nebyla schopna vytvořit svou vlastní hovorovou variantu bez užití jiného jazyka).
Jediná dnešní příšernost je znásilňování anglicizmů podle české gramatiky, zejména zbytečné tam, kde máme plnohodnotná česká synonyma (forwardovat nebo dokonce hovorově „forwardnout“ – na co, když máme hezké české přeposlat?).

Další odpovědi
baghira

Jazyk je živý organismus, a jako takový se časem vyvíjí. Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom diskutovat, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat.

Wang

Není tak (dle mého názoru) docela pravdou, že se s tím nedá nic dělat. Jazyk a cit k jeho používání se dá naučit a osvojit. Můžete mluvit správně česky a k tomu umět třeba tři další světové jazyky. Buď se svůj mateřský jazyk naučíte dobře a správně jej ovládáte (zase tolik změn v průběhu let v českém pravopisu není) nebo se můžete vymlouvat a vymýšlet novo-tvary, řada lidí snadno prokoukne, jak na tom vlastně jazykově jste. Je to vizitka každého z nás.

anonym

quentosi, je to ironie nebo kouzlo nechtěného? Já bych spíš napsal: „ale je to pořád lepší než germanizmy …“

huxa

baghira-mezi projevy živého organismu je také páření, množení, dělá toto snad český jazyk?