Bronzový

Jak se v aviatice počítá na které hodině je letadlo

Může mi to někdo vysvětlit? Myslím tím třeba: "Soupeř byl na 12 hodině a nešel zaměřit."

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Nene, kolega se mýlí, se zaměřovačem to nemá nic společného. Je to tak, že když bys položil klasické ručičkové hodiny na zem a na něj postavil letadlo tak, že bude čumákem směřovat na 12. hodinu, tak vše další odvodíš podle čísel na ciferníku. Tedy:
letadlo před tebou je na tvé 12. hodině,
letadlo vpravo od tebe je na tvé 3. hodině,
letadlo za tebou je na tvé 6. hodině,
letadlo vlevo od tebe je na tvé 9. hodině atd.

Další odpovědi:

Zlatý

Zaměřovací kruh nejspíš letcům připomíná ciferník hodin, takže když si v zaměřovači představíte ciferník, bude po záhadě ;{)>

Zlatý

Súper sa nachádzal v smere pred vrtulou v streleckom tieni (bol mimo možnosti zamierenia dela-guľometu)
viď Alesh

Bronzový

Pravdu má i guentos je to stejné co píše Alesh.

Pokročilý

Osobně bych si tipnul, že je myšlena varianta, kterou popisuje Alesh. Mám k tomu několik hloupých důvodů:

- Je to moje intuitivní a první volba. Vůbec by mě nenapadla varianta se zaměřovacím křížem.
- Ve hrách Operace Flashpoint resp. ARMA se používá značení v tomto významu (minimálně při pozemních operacích).
- Ve filmu Stargate Continuum je to taktéž použito v tomto výrazu.
- Jsem si taky poměrně jistý, že v Indiana Jones a Poslední křížová výprava si z této terminilogie v jedný scéně dělají legraci. Je tam použita také tato varianta.
- Určitě jsem to viděl v hromadě jiných filmů a hrách, na které si teď ale nevzpomenu.

Ano, ani jeden z těchto argumentů neřiká nic o tom, jak to ve skutečnosti je. Nicméně jsem si jist, že v běžném mainstreamu je myšlena právě tato varianta.

led:
To může mít víc důvodů:
- Třeba štamgast napsal blbost, protože tomu nerozumí a zároveň si nepamatuje přesný znění.
- Soupeř byl moc daleko.
- Soupeř vypustil flares (diverzní cíle - používá se pro zmatení tepelně naváděných raket).
- Měl rozfákanej zaměřovací systém.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2728
Zlatý quentos 1318
Zlatý mosoj 1303
Zlatý Drap 957
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 602
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 535
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 477

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.