FOX.IK

Jak se urcuje nasledovnik trunu?

Jista otazka zde na odpovedich me dovedla k tomu, ze vlastne vubec nevim, jak se urcuje nasledovnik trunu. Jaktoze Po princovi Williamovi nema narok na trun jeho mladsi bratr Harry? JAk se to tedy urcuje.

Nejlepší odpověď
annas

Dědictví trůnu se změnil v říjnu 2011 na setkání představitelů 16 zemí Commonwealthu v australském Perthu, kde se jednomyslně shodli na tom změnit dědická pravidla.

Změny znamenají, že bez ohledu na pohlaví, první narozené dítě prince Williama, druhého v pořadí, se stane králem po svém otci.

Podle dědičného práva prvorozeného je hlavním následníkem princ Charles, syn.Alžběty II. Druhým v pořadí je vnuk princ William. Až do července 2013 byl dalším v pořadí jeho bratr princ Harry, ale 22. července se narodil Williamův syn George Alexander Louis.

http://wiki.ak­tualne.centrum­.cz/naslednik-britskeho-trunu/

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://ar­ticles.washin­gtonpost.com/2011-10-28/world/35277855_­1_monarch-gender-equality-modern-countries&prev=/se­arch%3Fq%3DWho­%2Bcan%2Binhe­rit%2Bthe%2BBri­tish%2Bthrone%26cli­ent%3Dfirefox-a%26hs%3DIO4%26rls%3Dor­g.mozilla:cs:of­ficial%26chan­nel%3Drcs

Další odpovědi
pokazdejinak

následnictví přebírá prvorozený potomek – ať už je to holka nebo kluk; dokud William neměl syna, tak byl Harry v pořadí za ním, ale novorozený princ George odsunul Harryho na 4. pozici

ale než tyhle poslední změny vstoupily v platnost, tak byl následníkem nejstarší syn. pokud se dřív narodila dcera, stejně byl následníkem první kluk
a aby to nebylo moc jednoduché, tyhle změny neplatí zpětně, proto je princezna Anna momentálně až 11. v pořadí :)

názorně:
http://www.te­legraph.co.uk/new­s/uknews/thero­yalfamily/10173347/­The-Royal-Family-tree.html

anonym

Přesně je to VŽDY PRVOROZENÝ SYN panovníka, jeho syna atd. V případě, že v přímé královské linii by všichni kandidáti odmítli, tak přichází ve stejném pořadí v úvahu bratr panovníka, jeho prvorozeného syna atd. Dcery přicházejí v úvahu jedině v případě, že by nebyl žádný vhodný mužský kandidát. A jsou to „následníci“ trůnu. Následovníky máme zde na odpovědích.

M.

Syn panovníka.
Doplňuji:
Případně samozřejmě i dcera.

marci1

Přednost mají muži a prvorození (i se svými dětmi). Druhorození, příp. další děti a ženy mají smůlu. Vždy má přednost prvorozený syn (Charles), pak jeho prvorozený syn (Wiliam), prvorozený syn prvorozeného vnuka (George), potom druhorozený syn nejstaršího syna (Harry), dále druhý syn (Andrew), potom jeho děti ( Beatrice a Eulalie ), nakonec dcera (Anna).

Lucijej

Británie vloio zrušila mužskou primogenituru, takže následníkem trůnu je vždy prvorozený potomek bez rozdílu pohlaví, dneska už je to běžné ve většině evropských království.

annas

Ano Lucijej. Je to tak. Na všech stránkách není totiž princip následnictví aktualizován.