SickBreed

Jak se upravují syrové olivy?

Zajímala by mě úprava oliv, které jsou prý ve své syrové podobě nesnesitelně (až nejedle) hořké. Tuším že olivy se nechávají máčet ve slaném nálevu, aby právě sůl z nich tu hořkost vytáhla (přebila). Existuje ale i nějaká jiná možnost úpravy syrových oliv?

Nejlepší odpověď
Damiana

Čerstvé, syrové olivy jsem na dovolené na Sicílii už ochutnala – nic moc. Opravdu jsou hořké. Kdysi jsem dostala malý olivový stromek ve větším květináči – byly na něm i plody. Ale dlouho nepřežil. Olivy na něm brzy ztmavly a opadaly, ale prý se dají pěstovat i v našich podmínkách, protože jsou dosti houževnaté. No nevím, mě se to nevedlo…:-)
Dále k tvému dotazu jsem našla toto:

Komerční producenti, aby vytáhli hořkost z oliv, namáčejí je do louhu z hydroxidu sodného. Délka louhování záleží na zralosti a velikosti oliv a to od několila hodin do pěti dní. Po této době následuje několik dní máchání ve vodní lázni, která vyplaví louh.

Jestli se vám nelíbí louhová koupel, tak ji můžete vyměnit za nálev velice slané vody, ale v tomto případě se olovy musí rozříznout nožíkem, propíchat vidličkou, nebo nakřápnout paličkou na maso, aby se nálev dostal do oliv. Vypadá to, že tato metoda je pradávná a originální díky Středozemnímu moři se svou i když lehkou solnou lázní. Například na některých ostrovech Řecka se dodnes olivy máčí po 10 dní v moři.

Po naložení se olivy nechají zkvasit po 6–12 měsíců v nálevu. Kvasinky a bakterie přemění cukry v olivách na kyselinu mléčnou, ktará dále sníží jejich hořkost a na druhou stranu přidá jejich charakteristickou naloženou chuť. Navíc však také změkčí slupku oliv. Nakonec se olivy skladují v slabém nálevu z octa i oleje s různým ochucením. Česnek, bazalka a citron jsou ty nejpopulárnější, avšak jiné běžné přichutě jsou oregano, bobkový list, tymián, chili papričky, fenyklová semínka, celý pepř, cibule a pomerančová kůra. Olivy však mohou být také plněny česnekem, ančovičkami, pimentem, nebo mandlemi.

Uzrálé olivy se někdy nakládají tak, že se natlačí do kádí se solí a nechají se marinovat po měsíc, nebo dva a potom se obalí v olivovém oleji a tyto svráštělé malé olivy se prodávají jako konzervované sušením, nebo olejem a jsou překrásně žvýkavé s vysokou koncentrací chutí, skoro jako lékořice. Také jsou však olivy, které jsou ponechány na stromě až přirozeně usýchají začínají se vráštit, neboli ¨sládnou¨ a jsou vhodné ke konzumaci bez louhování a nakládání. Jejich hořko-sladká chuť však nemusí vyhovovat každému.

Ještě více najdeš v odkazu.:-)

Zdroj: http://www.la­buznik.cz/clan­ky/olivy-a-jejich-pribeh/

Další odpovědi
anonym

Syrové olivy jsou hlavně tvrdé. Takže v syrové podobě těžce poživatelné. Navíc v našich podmínkách bys je asi nevypěstovala. Podívej se na možnosti úpravy na internetu. Receptů je tam spousta, ale na úpravu syrových oliv jsem nenašla nic. Možná to chtělo jen více hledat, ale to už nechám na Tobě.

pusinka50

Na našem trhu syrové olivy nedostaneš, tak nechápu otázku, jakože by sis je přivezl z dovolené ze zahraničí? U nás k dostání jsou pouze sterilizované olivy a ty nepotřebují žádnou úpravu, jen nakrájet do salátu, do jídla