štamgast

Jak se uklidnit při měření tlaku u lékaře?

Mám problém-před týdnem jsem byl na prohlídce u lékaře a naměřili mi vyšší tlak (už přesně nevím kolik), jenže já jsem při cestě tam šel hodně rychle a ještě jsem byl vystresovanej. Ale i přesto mi řekli, že příští tři týdny si tam mám jednou týdně přijít změřit tlak. O víkendu jsem si pak u známých (doma tlakoměr nemám) v klidu přeměřil tlak a měl jsem tuším 123/78. Tak jsem tam dneska šel, v klidu, pomalu. Ale jakmile jsem tam došel, srdce mi začalo bušit a čím víc jsem si říkal buď v klidu, o nic nejde, tak tím víc jsem byl vystresovaný. No naměřili mi 158/83. To jim přece musí být jasný, že takovej tlak nemůžu mít pořád-to už by mě dávno kleplo a nebo by mi bylo zle a už bych dávno bral nějaké léky. Nic mi na to ale neřekli, za týden tam jdu zase. Přes týden se u známých zase v klidu přeměřím a asi jim řeknu, že v klidu mám jiný tlak. Ale jak se nějak uklidnit, aby ten tlak byl aspoň o něco nižší? Jsem celkem trémista, takže tohle je u mě problém.

Nejlepší odpověď
mosoj

Zcela běžný jev, že u lékaře se naměří tlak o cca 10–15mbar vyšší. Lékaři to dobře vědí. Proto tě zvou na opakované kontroly. Když to bude pořád vyšší nasadí ti na 24 hod holtera. Bude ti to měřit a zaznamenávat tlak po celých 24 hodin , tedy i doma. Lékař si to potom v počítači vyhodnotí a rozhodne.

Další odpovědi
fcoop

S tím se nedá dělat nic – je to frustrující prostředí a každý ho snáší jinak.
Čím víc budeš chtít být v klidu,tím to bude horší.
Tohle ale každý lékař ví,nebo by měl.

orwell

Pořiď si tlakoměr vlastní (není to tak velká finanční zátěž), dojdi s ním k svému lékaři a požádej ho o porovnání s jeho přístrojem. Neměl by s tím být problém. Pak se nějakou dobu měř 1× až 2× denně (pokud možno ve stejnou dobu a za stejných podmínek – ráno bývá tlak vyšší) a zapisuj si údaje. Po nějaké době se ti to stane tak běžnou záležitostí, že se tím nebudeš vůbec zneklidňovat. Pro nějaké závěry musíš mít víc naměřených hodnot za delší období. „Jedno měření = žádné měření.“ Tlak 158/83, jak uvádíš, není tak vysoký, aby tě hned klepla. Je sice pro mladšího člověka poněkud vyšší (ten první systolický), ale nenech se zbytečně děsit. Měl jsem kolegu, který měl běžně kolem 180 a dožil se důchodu. Ale to už je opravdu hodně. Dnes je tendence všechno hned práškovat, ale pokud to sem tam vyběhne výš a vrací se to k normálu, nedělal bych si s tím starosti. To právě poznáš z naměřených hodnot za delší období. Při další návštěvě lékaře si vezmi papírek s sebou a ukaž mu, co jsi naměřil a on už bude vědět, co dál.

anonym

Prostě buď v klidu, nechápu, proč se stresuješ…

zjentek

Někdy to prostě nejde. Postačí k tomu třeba jen syndrom bílého pláště-

https://www.go­ogle.cz/search?q=syn­drom+b%C3%ADl%C3%A9ho+p­l%C3%A1%C5%A1t%C4%9B&i­e=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&e­i=GNkIWMWcJZGu8wfJ5­Y_ADg