Jak se u vás říká příčkám u žebříku?

Nikdy jem asi jiný název neslyšel nežli příčky,ale teď jsem narazil na slovo Šprušle.
Nejde mi to nějak přes jazyk,jak se žebříkovým příčkám vlastně má správně říkat.Jak se to říká u vás?
Díky za rady.
Doplňuji:
Já slyšel teda jen okrajově jen špricle a ty šprušle mě dneska dostaly.

Nejlepší odpověď
Funna

šprušle…
Doplňuji:
přečetla jsem si jen nadpis a odpověděla…až teď zjišťuju, že ses ptal i na to, jak se to řekne spisovně…příčky jsou samozřejmě správně…ale slovo příčka by mne nikdy nenapadlo říct..u nás jsou to prostě šprušle… .-)

Další odpovědi
annas

Jak vznikl výraz šprušle, co je šprušle – viz odkazy
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-puvod-slova-sprisle

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-uz-jsem-vcera-nacal-to-slovo-strozok-mam-zde-jeste-jedno

U nás na Hané se říká příčce u žebříku šprušle. Je to krajový význam. V některé oblasti se u změnilo v i.

Samozřejmě je to slovo nespisovné, takže nelze říct, který výraz je správný.

Doplňuji:
Spisovný výraz „příčka/y“ jste uvedl, takže lze otázku chápat různě.

Jinak se pro příčku žebříku užívaj íoblastní názvy šprysel, šprusel, šprycl, šprycle, sprušle, lid. příčel,.

viz diskuse

dědapetr

U nás se tomu opravdu říká šprušle a nebo špryngle.

dudu

Spisovně určitě příčky, ale u nás jiný výraz než šprušle nikdo nepoužije, Loni jsem vyslechl rozhovor:
sousedův Franta trhal střešně a představ si, že tomu volovi pod nohama prdla na žebříku osmá šprušle. Jak padal dolů, napichl se pak břuchem na tyčky pod stromem, na nichž měla jeho stará uvázaná rajčata. Včera ho dovezli ze špitálu a už večer jsme to slušně s partou pořádně zapili.

franjo

u nás na východní Moravě šprušle.

Drap

Jinak než šprušle, nebo šprušel se tomu i dnes neřekne

briketka10

já znám jen žebřiny a příčky z Pardubic, ale v Brně a na
Jižní moravě jsem slyšela ta šprlata, šprušle..

ták a já okopírovala jen to co jsem napsala před nedávnem :))

Děda Louda

Dycinky šprušle.

Luxx

kdyby se mně někdo zeptal, jak se řekne šprušle spisovně, tak bych na to ani možná nepřišla, že to má být příčka :D no, ale teď už to vím…

mosoj

Špricle, ale pochybuji , že to mladí znají.

marci1

Šprušle. Správně by se mělo říkat : příčel, příčka.
„šprusel, šprušle, šprysel příčel, příčka zast.ob.“
http://is.muni­.cz/th/52981/ff_m/Di­plomka_-_hotovo.txt
Diplomová práce : Pavla Klobouková

NelieM

U nás se taky říká šprušle, jiný název pro to nemám. :D

anonym

Taky šprušle.

SteimlX

špryncle, šprušle, možná žebřiny? tak to znám já…

gecco

Jugar → na plzeňsku se mluví fakt divně…
;-DDD

anonym

to vííííííš,že joooo

gecco

Mosoji -> – asi je to tím, že jste z plzeňska…
Ale jsou to šprYcle…
😁

anonym

Stejně jsme my plzenáci machři co?

gecco

Jugar → baže…
😉

gagaga

pro gecca ( pozdrav z Plzne )

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=_VKEVx-ykyE

gecco

;-D
Já měl kolegyni z plzeňska…
😉

anonym

jsme doma

gagaga

zvlastni je,
ze my si myslime,
ze jedini mluvime normalne ? :))