kretek

Jak se tvoří mezinárodní názvy chemických sloučenin? mám na mysli univerzální názvy které unavají všechny státy.

nikde jsen nenašel jak se tvoří, česky vím jak. Latinsky či mezinárodně ne. pro začátek stačí binární sloučeniny.

Nejlepší odpověď
Wang

Mezinárodní názvy chemických sloučenin vznikají na základě mezinárodního konsenzu vědců z oboru. Tvoří je IUPAC – International Union of Pure and Applied Chemistry.

http://www.iu­pac.org/
Doplňuji:
Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii (anglicky International Union of Pure and Applied Chemistry, zkráceně IUPAC), je organizace zabývající se chemickou nomenklaturou (názvy chemických prvků, názvy anorganických, organických sloučenin a polymerů) a chemickou terminologií (názvy chemických metod, pojmů a jevů). Názvy IUPAC jsou po celém světě přijímány jako oficiální názvy v obchodě (výstavy, zahraniční obchod), v legislativě (různé zákony týkající se chemie, životního prostředí a klasifikace toxických a zdraví škodlivých látek), pro chemické názvy účinných látek v léčivech a licencích, atd. Všude tam, kde by chybný název chemické látky mohl způsobit škodu, spor, záměnu. Všechny názvoslovné dokumenty IUPAC jsou vydávány v anglickém jazyce. Českým překladem se zabývá národní centrum IUPAC pro Českou republiku ve spolupráci s Českou společností chemickou.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Me­zin%C3%A1rodn%C3%AD_u­nie_pro_%C4%8D­istou_a_u%C5%BE­itou_chemii