Kanovka

Jak se to správně píše?

Je správně ve většině případech nebo ve většině případů? Word mi podtrhává ve většině případech (a všude na internetu je ve většině případů), podle mě by to ale mělo být takto, je to šestý pád podle mě, viz http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=p%C5%99%C3%AD­pad&Hledej=Hle­dej

Nejlepší odpověď
bolak

TA většina připadů
bez té většiny případů
té většině případů
tu většinu případů
atd.

To „případů“ se podle mě neskloňuje, ale pravidla neznám, odhaduju podle sluchu, jiný varianty i prostě hloupě zní a proto jsou špatný :)
Doplňuji:
Ale těžko říct, třeba tady Sochorová píše „ve většině případech“ a je to učebnice z češtiny, takže mě poněkud znejistila > http://books.go­ogle.cz/books?id=I_wlQOw­4AFUC&pg=PA129­&lpg=PA129&dq=%22ve+v%C4­%9Bt%C5%A1in%C4%9B+p%C5%­99%C3%ADpadech%22+%C4%­8Desk%C3%BD+ja­zyk&source=bl&ot­s=fwaE8LiMb-&sig=OvD65SKbnQqU­y2UZWiObuZvpHt4&hl=cs&­sa=X&ei=99ZeUd27E-mk4ATk2oHABg&re­dir_esc=y#v=o­nepage&q=%22ve%2­0v%C4%9Bt%C5%A1in%C4%9B%­20p%C5%99%C3%AD­padech%22%20%C­4%8Desk%C3%BD%20ja­zyk&f=false

Ale stejně, připadá mi to jako blbost. Případ bez případu jako hrad bez hradu. Taky neříkáš „na většině rybníkech“ ale „na většině rybníků“.

Další odpovědi
annas

Většina případů – jde o přívlastek neshodný – případů – 2. p. .

Jinak tzv. genitiv partitivní – podílnosit – jeden z mnoha druhů, kdy se používá 2. p. – stejně talíř polévky, šálek kávy. Většina je určitá část celku (opak menšina) – tedy správně „většina případů“.

Přívlastek neshodný se neshoduje s řídícím jménem , při skloňování podst. jména řídícího zůstává stále ve stejném tvaru.

Proto ve většině případů …

Sochorová uvádí, že tvar ve"většině případech" (místo ve většině případů) vznikl zvukovou shodou, vlivem stejného nebo podobného tvaru – nenáležité přizpůsoební, i když se užívá. .

charliesheep

bolak má pravdu,v tomto případě se slovo „případů“´nes­klonuje

Mika47

Mně taky líp sedí ve většině případů. Ve většině případech… To je prostě divný.

briketka10

bolaku,
ta book mě úplně dostala něco o slunci dyť já
nezamhouřila ještě oka, tak ňáký přemešlení
o případě sama jsem případ šup do peřin :))

briketka10

tak teď, když se nad tím zamyslím víc by lahodilo
uchu „ve většině případů“ než ta druhá varianta ..

annas

Ad bolak. Co ten tvar na většině rybníkech … rybník se skloňuje podle podvzoru les. V lesích – v rybnících, dnes se i užívá tvar v rybníkách – bez změny kmenové souhlasky (expresívně), ale u zdrobnělin v rybníčkách je to tvar běžný.

bolak

počkej, takže jsou správně obě varianty? z tý odpovědi jsem to nějak nerozlousk :)

ale stejně se mě to nezdá, i kdyby to bylo češtinářsky správně :) protože když se ptáš (na ty případy), tak se ptáš „ve většině z čeho?“ (2. pád – případů) a né „ve většině o čem?“ (6. pád – případech)

ale češtinář nejsem, já to beru jen podle citu :)

annas

Když je za podstatným jménem (PKN) 2. pád – případů – tak je tvar stále stejný, neskloňuje se. Právě to „ve většině 6. p.“ vedlo k analogii – také k 6. p. – ted „ve většině případech“.

Ale nevím, zda jsou oba 6. p. kodifikované, nebo tvary jen hovorové. Zkusím projít zaprášené a zastaralé učebnice, zda něco nenajdu, když ne, tak až v pondělí.

annas

Tvar „ve většině případech“ je nespisovný.

bolak

aha, to mě nenapadlo, že by to moch někdo vztahovat k tomu prvnímu slovu..já že mě to prostě tahá za uši..