huxa

Jak se stavíte k zákazu kouření v restauracích, hospodách, kavárnách?

Dle mého je to hloupost, která vyžene kuřáky ven-na chodník, kde lidé musí chodit a dým je bude obtěžovat. Pro životní prostředí, kuřáky i nekuřáky by bylo nejvýhodnější, kdyby museli být kuřácké prostory odvětrávány a odvětraný vzduch filtrován. Přibylo by nekuřáckých hospod, protože by se to majitelovi nevyplatilo, kuřáci by měli méně začmaděné prostředí a hospodští, kdyby zainvestovali do odvětrávání, měli více hostů (chodila by tam část kuřáků, která chodila do těch, které větrání nemají).
Ovšem teď se bude čmadit před podniky, pod širým nebem a i mne, jakožto kuřákovi, bude vadit, když budu procházet u každého podniku kolem partičky pokuřujících pěti lidí.

Nejlepší odpověď
arygnoc

v každej krajine, v ktorej zakázali fajčenie v nálevňach (v reštauráciách, školách, verejných budovách, nemocniciach … je to ok), sa zatvára desaťtisíce krčiem.
teda – stúpa nezamestnanosť.

reštrikciou fajčiarskeho trhu uvaľovaním daní sa zvyšuje zločinnosť – stúpa činnosť súvisiaca s pašovaním a distribuovaním pašovaného (t. j. nezdaneného) tovaru, často i pokútnej kvality.

znižuje sa životná úroveň fajčiarov – vyššie náklady na fajčenie proste neumožňujú nákup vecí, ktoré by s fajčiari inak i kúpili, ale proste na ne nemajú, zvyšujú sa zdravotné riziká vyplývajúce z ponuky nekvalitného tovaru (toho pašovaného, tovaru bez kontroly).

osveta je na nič, resp. je neúčinná – fajčí percentuálne viac mladých ako starších/starých. a to práve toho pašovaného tovaru.

zakazovanie a neúnosné daňové zaťažovanie fajčiarskeho tovaru má negatívny vplyv na ekonomiku štátu (menšie dane, menšia výroba, znižovanie pracovných miest, výroby [najmä závisého priemyslu, ako je papierenstvo, balierensky priemysel, …], daňové úniky, vznik čierneho trhu…

kydy o smrade a prípadných zdravotných rizikách zanechám nezasväteným – nikto nekritizuje domáce údenie (tiež údajne smrad a zdravotné riziká), automobilzmus (tiež údajne smrad a zdravotné riziká), pálenie kadečoho v kotloch v zimnom období (tiež údajne smrad a zdravotné riziká) a mnoho iného.

takže – staviam sa negatívne k akejkoľvek regulácii štátom.
a nie iba fajčenia a fajčiarskeho tovaru, ale všeobecne – každá regulácia štátom je negatívna.
robí to iba zle – ekonomicky, politicky, spoločensky…

;-Q

Další odpovědi
Alesh

Já bych zakázal kouření plošně, prostě nelegální droga, kouřit by sis mohl jen doma, ale určitě ne venku na balkoně. Akorát z toho je smrad, vajgly, zbytečné požáry, nemoci atd.

anonym

Kouřilo se vždycky a všude,hospody se předělají na „kluby"feťáky nikdo nezastaví,legální feťáci musí chtít sami,však ono se tak nějak obejde ten zákon,feťácké místnůstky nebo vyhrazený čas přímo ve veřejných feťárnách(hos­podách), jen pro V.I.P štamgasty,kteří denně prochlastávají výplatu a hrajou automaty,jednoduše se zvedne"úroveň"paj­zlů…už dávno vydali zákon proti kouření na zastávkách,ale kde jsou davy,třeba před hl.n. každý na to každý akorát prdí a prdět bude i policajti,jelikož to nemá smysl,když si to spočítají.Stát zlegalizoval tabák a tím zotročil stádo,kdyby tabák nezdanil,tak z čeho by stát vyplácel podpory?Legálním feťákům by se mělo děkovat a udělat nějakou "antidíru“,přece tito "dárci"co obětovávají nejen své zdraví nebudou mrznout někde venku na stojáka,když mají ve vnitř chlast a pindy.
Doplňuji:
V kavárnách je to vpořádku,tam se pije káva,tak to má a mělo být odjakživa.

Hlada

Jsem vděčný všem kuřákům, alkoholikům a hráčům za to, že mohu platit jen 15% ní daň až od 165 0000 příjmu. Jako nekuřák, abstinent a nehráč nejsem nijak nucený tyto prostory navštěvovat. Silně pochybuji, žeby nějaké omezení vedlo k uzdravení lidí a snížení zdravotního pojištění. Proto jsem proti omezování kouření, pití a hraní.

Pepa25

Jsem pro plošný zákaz kouření v restaracích, který byl zaveden už v řadě států Evropy: Irsko, Velká Británie, Itálie … Můžeme se bavit o výjimkách, ale v podstatě tam, kde se i jí, by se kouřit nemělo.
Kouření na chodníku je bohužel negativní průvodní jev zákazu, je to nepříjemné, ale rozhodně lepší pro všechny (z pohledu pasivního kouření), než kouření uvnitř …

střevo

tak až budou stát venku ty hloučky, tak ať jim tam daj eště plynový hořáky-ohřívače, aby jim tam nebyla zima dyž do hospody nesměj,
a daně????
každá druhá cigereta je už teď nelegální

klob1

Já se nestavím, spíš vždy zuřím, když si nějaký kuřák zapálí vždy v místě, kam nelze odejít jinám. A ještě tam je zákaz přitom. Když jej někdo upozorní, tak s e vysměje, že jemu to nevadí.
Nezakazovat, přestat vyrábět a prodávat!
Protože u nás se na místech, kde je zákaz kouření stejně stále se kouří. Tak nějaké zakazování nemá vůbec žádný význam. Vždy, když někde někdo kouří, tak tam najdete nekuřáka, enbo malé děti.
Dokonce znám kupu kuřáků, co prý by byli i rádi, kdyby se to nepěstovalo a vymyzelo. To tvrdí, tak už i toto je zajímavé.
nemám nic proti kuřákům, ale jen mě vždy na štve to jejich jednání, že mají vyhrazený prostor a tam nejsou a vždy kouří, tam kde je zákaz. Pak, že kouří svým dětem přímo pod nos. Nekouří na místě, kde člověk nemůže odejít jinám, protože stále to na něho jde od tho kuřáka.
Dnes už má i dost lidí alergii na kouř z cigaret. Ne to, že jim vadí kuřáci, ale to, že mají i následky potom. A třeba onemocní na týden. Jenže na tu alergickou nemoc se nedá neschopnost ani. Takže ten člověk si musí vzít neplacené volno, nebo při nejmenším dovolenou, pokud mu ji zamestnavatel dá.

A dál i ,když dáte odsávání, tak stejně budete s prominutím smrdět tím kouřem z restaurace. Jeden hospodský udělal dvě hospody hned vedle sebe. Dvě stavby. No, v té nekuřácké bylo více a chodili i kuřáci, kteří si tu cigaretu odpustili. To bylo jedno řešení. Jenže každý hospodský nemá tu možnost. Pak, co víme tak tzv pajzly, tam to kouření nikomu nevadí, tam ať si kouří jak chtějí.
Ale ty lepší nekuřácké, ať jsou skutečně nekuřácké.
Stále každý kecá o západu, ale s tím kouřením a dodržováním se zase už u nás nedodržuje i přes zákazy.
Zkušenost a obava, že bude málo v restauracích lidí po zákazu kouření nebyla na místě. Ba naopak, znám dost provozovatelů restaurací a ty říkají, i když vešli na nekuřácký provoz, tak měli větší nárust lidí. A i tam chodí kuřáci, kteří mají někde venku kousek an tu cigaretku.Místo kde žádnému nekuřákovi vůbec nevadí, ani ten dým z cigaretky. A i kuřáci, říkají, že je to tam mnohem lepší i za těchto podmínek. Ale to je jen z mála, kde to ti kuřáci skutečně dodržují.
Kde to nedodržují jsou třeba zastávky, nebo chůze kolem nekuřáka.
Jsem pro zákaz celoplošně úplně všude. prootže všude jsou děti, nekuřáci a tak. No, možná jim dát prostor, který by byl hermeticky uzavřený a tam by se ukouřili a byl by pokoj, ne? Taková místnost, kam je jen možný vstup dovnitř a ne zpět.

ivosek2

Me je to jedno … Hlavně ať zlevni ciga

anonym

pro Alesh
I doma ale kuřáci obtěžují své okolí.
Pracoval jsem ve firmě kde mně vypravovala paní.Celá rodina je nekouřící, ale bydlí v paneláku kde kouří jak ti pod nimi, tak ti nad nimi.Od těch spdních jde kouř nahoru k nim, takže si nemohou posedět nabalkoně, protože tam dole oni kouří, v létě zase na noc nemohou mít otevřené balkonové dveře, protože v noci tispodní chodí opět kouřit a kouř jde k nim do bytu.Ti vrchní jim zase klepou popel z cigaret na prádlo nebo na občerstvení u kafe.Takže když nekouří jedni, tak kouří druzí a jim znepříjemňují život.
Dcera bydlí v panelovém domě a tam zase nájemníci chodí kouřit na chodbu a otevírají okna.Takže i ve velkých mrazech jsou okna otevřená a z chodby jim táhne do bytu zima.Kdyby prý chodili všichni najednou, ale to se z každé rodiny vždycky někdo najde, kdo jde kouřit a tak jsou okna pernamentně otevřená.
Oni nekuřáci jsou velcí bordeláři.Švagr měl prodejnu s potravinami a před prodejnou DVA!! popelníky.Popelníky prázdné a každý kuřák hodil vajgla na zem, zašlápl a na botě ho přinesl dovnitř.Kolikrát platil hygieně pokutu, že se v krámě kouří a marně jim vysvětloval, že to tak není.
A všimni si, sice se maožná na zastávkáchveřejných dopravních prostředků nekouří, ale viděl jsi kuřáka, když přijede dopravní prostředek jít s vajglem k popelníku?Opět, zašlápne na chodníku a přinese do dopravního prostředku.Nehledě na to, že naposled popotáhne, vajgla zahodí nebo zašlápne a kouř už vypouští v prostředku.
Také se přikláním k tomu, zakázat plošně, ale to by zase kuřáci řvali, že je to porušování lidských práv, ale že oni je denně porušují, tak to jim už nevadí.
Říká se: "Co nechceš aby jiní dělali tobě, nedělej ty jim."Ale já přece nikomu pod nos nenosím nepříjemné pachy, tak proč to mám snášet od nich?

Pepa25

Podepisuju. Nevím, jak moc se nosí nedopalky na botách, ale kolem zastávek většiny to fakt vypadá příšerně … A že někdo mezi dveřmi ještě rychle naposledy potáhne a pak vám to foukne z blízka za límec není také nic moc …

arygnoc

je veľmi, ale veľmi scestné deliť ľudí na fajčiarov/nefaj­čiarov, blonďákov/neblon­ďákov, rockerov/neroc­kerov, tlstých/netlstých takých/onakých – každý je skrátka nejaký.
blbci sa nájdu vo všetkých kategóriách, akokoľvek sa môžu tváriť sväto, ekologicky, humánne, spoločenský prospešne, in, …

váš argument ohľadne zápachu je scestný, subjektávny – ako VY viete, že nesmrdíte ostatným, prípadne ich neobťažujete niečim iným?
ako to, že vám nevadí „čistý a voňavý“ vzduch na ulici pred obchodom vášho švagra, ktorý zamorujú automobily?

to „vadenie“ máte v hlave, sám podliehate masírovaniu médiami, že fajčenie smrdí (a deodoranty nie?), škodí zdraviu, …

nevadia vám napr. tučné „krásavice“ (60% žien v čr je obéznych), ktoré stretávate na ulici?
nevadia vám neplodné ženy a muži, že sa množíme v skúmavkach?
nevadí vám zamorenie pesticídmi, hormónmi?
nevadí vám nedostupnosť normálne dozretého ovocia, nekrehčeného mäsa, nedostatok slušnosti medzi ľuďmi, sprostý konzum?

a takto by sme mohli pokračovať do nekonečna.

každému na každom niečo vadí – a musíme s tým žiť.
nehľadajme preto obetného baránka, nerobme hon na čarodejnice.

;-Q

anonym

Když pominu, že jsem se špatně vyjádřil o nepříjemných pachách, tak ale nemohu pominout fakt, že všude jsou vajgly od kuřáků a všude jsou odpadkové koše.Na pejskařích se také chce aby po psech uklízeli, tak proč po sobě nemusí uklízet kuřáci?
Jak je možné, že v Singapuru není vidět bordel po kuřácích respektive nepořádek na ulicích?Víte ono to je tím, že v Singapuru mají zákon, kdo odhodí jakýkoliv odpad na ulici dostane vysokou pokutu, popř.fyzický trest.Proč to nejde zavésti u nás?
Potkávání tlustých žen mi nevadí.Sice mi některé deodoranty vadí, ale ještě jsem neviděl nikoho, kdo se tím navoněl, aby lahvičku přede mnou pohodil na zem a nechal na ulici.
Vadí mi dostupnost dozrálého ovoce, nekřechčené maso atd.Ale alepoň chodím k volbám a volím ty, za kterých toto všechno nebylo.Jedli jsme skutečné maso, ovoce od našich jezeďákům a mezi lidmi bylo více slušnosti.

arygnoc

plne súhlasím – čo sa týka odpadkov.

ale koľkokrát idete po meste a vyčistíte si nos papierovou vreckovkou, nemáte ju kam zahodiť – smetiak buď nie je alebo je beznádejne vandalmi zničený/nefunkčný, prípadne nevyprázdnený.

o inom bordeli po meste (a v lese!!!) okrem nedopalkov ani nehovorím.

len na okraj:
tabak sa v prírode rozkladá.
papier tak isto.
cigaretový filter tak isto (je z buničny).
nedá sa to povedať o obale napr. z twix. ale ani o niektorých krabičiek od cigariet, kondómov, o srikačkách, plastových fľaškách, tetrapacku, slamkách, …

takže – nie iba fajčiari sú humusáci.

😉

Alesh

A tohle mají být jako argumenty? 🙂 Proč by mělo být zcestné rozdělovat lidi? Prostě lidi jsou různí a jedna z kategorií jsou třeba blonďáci, jiná zas kuřáci. No a co jako má být? Co z toho vyplývá? Vůbec nic. Celou dobu se tu bavíme o kouření, tedy o kuřácích a jejich „obětech“. Já říkám jednu věc, ať si každý dělá co chce, ale ať tím neotravuje druhé. Mně kouření smrdí a kouř smrdí asi každému. Jen kuřáci ho jaksi berou jako nutné zlo a tak ho musí trpět, neboť zkrátka potřebují ukájet svojí závislost. To ovšem neznamená, že nekuřák či dokonce jiný v tu chvíli nekouřící kuřák musí sdílet jejich „radost“.
Pokud jde o jiné obtěžování, tak tam platí totéž, co jsem již psal, tj. ať si každý dělá, co chce, ale ať neobtěžuje ostatní. Tak jakýpak hon na čarodějnice?! 🙂

arygnoc

rozumiem vám a chápem, ale prečo sa bavíme iba o fajčiaroch?

čo taký obézny smradľavý spotený žiačik lepiaci sa na vás v autobuze alebo blodďatá fiflena nasmradená 1/2 litrom parfému?

o to mi ide – nie iba fajčiari sú ti obťažujúci,

😉

Alesh

Však nikdo netvrdí, že obtěžující jsou „iba fajčiari“. Ono, kdybych potkal otravného kuřáka tak nanejvýš jednou týdně, pak bych asi to dokázal skousnout. Pokud ale ti dennodenně vykuřuje baba několikrát za den na balkoně a i přes upozornění to dělá dál. Jdeš po městě a před tebou ti smrdí kuřák atd. Tak je to přeci jen poněkud více obtěžující, než tu a tam ucítěná předeodorantovaná ženská či nedeodorantovaný žáček.
A teď zrovna je téma kuřáci, proto se řeší kuřáci. Až bude téma praní prádla, bude se řešit praní prádla. 😉

arygnoc

nepáči sa vám že fajčí doma, nepáči sa vám, že fajčí na balkóne, nepáči sa vám, že fajčí na ulici, nepáči sa vám, že fajčí v hospode … tak kto vlastne obťažuje?

konzumáciou tabakovývh výrobkov „baba“ na svojom balkóne žiadny zákon neporušuje.

ste chronický „fňukač“ (bez urážky, proste ma to slovíčko napadlo) – máte radosť z obmedzovania druhých?

choďte na balkón, keď tam „baba“ nie je a je vyriešené, babe je asi jedno, kedy tam ste (pokiaľ nemáte práve „blbé“ komentáre k jej vychunávaniu dymu – lebo v tom momente obťažujete práve vy ju).

ja viem – je to ťažké rozsúdiť, ale musíte chápať nie iba svoje práva, ale i práva druhých.

mňa osobne serie (paron za slovíčko, ale to slovko to správne vystihuje), keď nefajčiar sa začne dožadovať „čistého vzduchu“ vo fajčiarskom podniku.
po odkázaní, že oproti je nefajčiarska hospoda, argumentuje, že tam je pivo drahé.
holt, za každú vymoženosť si treba priplatiť. :DD

takže:
nefajčiari obťažujú fajčiarov,
fajčiari obťažujú nefajčiarov.

;-Q

nemierim na vás osobne – všetko berte vo všeobecnej rovine.

Alesh

a já to mám asi čuchat a hlídat si kdy tam je a kdy není, ona je něco víc, že ona může otravovat mě? takovýhle kecy si nech od cesty.

anonym

pro arygnoc
Říká se, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého, takže proč by on měl chodit na balkon, když tam „baba“ není.Ona omezuje jeho svobudu v tom aby si mohl na balkoně v klidu odpočinout a nedýchat smradlavý vzduch z cigaret, nehledě k tomu, že by si on ani balkonové okno nemohl otevřít, protože kouř od ní jde do jeho bytu.
Pokud to přeženu, tak kdyby si vytáhl na balkon hudbu a pouštěl „bábě“ hlasitou muziku, tak by si jistě stěžovala.A on by ji mohl odpovědět tím, že na balkon má chodit když on si tam tu muziku nepouští.
Vidíte, jak jsou kuřáci netolerantní?Ona by si jistě stěžovala na hlasitou hudbu, kde si má stěžovat on?
Hlášky Vašeho typu jsou scestné a potírají právo svobody jednoho na úkor svobody toho druhého.

arygnoc

hlášky môjho typu nie sú scestné.

nečítate pozorne – hovorím, že nie je možné vždy každému možné vyhovieť.
„baba“ fajčením na balkóne neporušuje zákon, ne/fajčiar (ktokoľvek) púšťajúci nahlas hudbu ho porušuje.
tak sú postavené zákony.

nezachádzajme do extrémov.

;-Q

Alesh

Jo, tak i v bytě zákaz, pokud to obtěžuje druhé, to je jasné.
Já to myslel tak, že bych povolil kouření jen tehdy, kdy to nijak neobtěžuje druhé.

huxa

Ovšem vždy to bude do jisté míry druhé obtěžovat-pokud se tedy nebude kouř filtrovat.

arygnoc

de facto obťažujú i tí, čo sa večne sťažujú, že sú obťažovaní. :DDD

;-Q