jjj123456789

Jak se srbsky řekne kohout?

Nejlepší odpověď
annas

Něco z historie.
Praslovanský původ výrazu kohout = – kokot, odvozený od slovesa kokotať – podle hlasu – od zvuků ko ko ko, jimiž kohout svolává slepice k zrnu, když jim hrozí nebezpečí (není odvozené od kokrhání).

Praslovanština uvádí název kokot ve všech slovanských jazycíh,. Dnešní tvar se změnil vlivem hláskových změn , které se lišily v jednotlivých slovanských jazycích. Kogut je např. zhrubělá forma, také záleželo také na tom, jak kdo zvuk vnímal.

Někde došloi ke zdvojení – např. něm. nářeční cgockel, angl. cock, fr. coq atd. – Obdobé cizí názvy s dvojím k jsou staroindické – kukkuta-.

Ve staročeštině se ještě kokot zachoval, al postupně se změnil na kohout. Jenže v novější době došlo k posunu = penis. Viliv slovenštiny – vojenský slang. Stejný posun je např. u angl. cock ‘kohout’i ‘penis.

Takže srbský kohout = kokot, i když se jinak píše.

Podle Machkova Etymologického slovníku.

Další odpovědi
quentos

musím dát za pravdu, že Google Translate v tomto trochu mate. Pro uspokojivou odpověď jsem si musel nechat přeložit z angličtiny do srbštiny dnes nezávadný anglický výraz pro kohouta „rooster“. A ač je to s podivem, vyšel z toho „кокот“.
(Ono to vlastně zas až tak s podivem není, vždyť jde o prastarý výraz pro kohouta možná už z indoevropštiny, z nějž pochází nejen český kohout, ale také třeba anglický „cock“, který dříve byl nezávadný, dnes však má už ten vulgární podtext…)

anonym

Já, já to prosím vím !! Hele…
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=Kvv6kGIL­x_s

Pepa25

Samba: dobrý pokus, až na to, že polsky se kohout řekne „kogut“. Já vím, je potřeba být aspoň občas trochu infantilní …

anonym

No právě,…neber to tak vážně, koukni na quentose, co mu vyšlo v překladu, to samý, co tady hraje, to mě inspirovalo, tak to máš napsat, jako odpověď, prostě…kogut 🙂

anonym

A navíc, je to fakt sranda, já to mám v polštině