Bronzový

Jak se srbsky řekne kohout?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Něco z historie.
Praslovanský původ výrazu kohout = - kokot, odvozený od slovesa kokotať - podle hlasu - od zvuků ko ko ko, jimiž kohout svolává slepice k zrnu, když jim hrozí nebezpečí (není odvozené od kokrhání).

Praslovanština uvádí název kokot ve všech slovanských jazycíh,. Dnešní tvar se změnil vlivem hláskových změn , které se lišily v jednotlivých slovanských jazycích. Kogut je např. zhrubělá forma, také záleželo také na tom, jak kdo zvuk vnímal.

Někde došloi ke zdvojení - např. něm. nářeční cgockel, angl. cock, fr. coq atd. - Obdobé cizí názvy s dvojím k jsou staroindické - kukkuta-.

Ve staročeštině se ještě kokot zachoval, al postupně se změnil na kohout. Jenže v novější době došlo k posunu = penis. Viliv slovenštiny - vojenský slang. Stejný posun je např. u angl. cock ‘kohout’i ‘penis.

Takže srbský kohout = kokot, i když se jinak píše.

Podle Machkova Etymologického slovníku.

Další odpovědi:

Zlatý

musím dát za pravdu, že Google Translate v tomto trochu mate. Pro uspokojivou odpověď jsem si musel nechat přeložit z angličtiny do srbštiny dnes nezávadný anglický výraz pro kohouta "rooster". A ač je to s podivem, vyšel z toho "кокот".
(Ono to vlastně zas až tak s podivem není, vždyť jde o prastarý výraz pro kohouta možná už z indoevropštiny, z nějž pochází nejen český kohout, ale také třeba anglický "cock", který dříve byl nezávadný, dnes však má už ten vulgární podtext...)

Stříbrný

Já, já to prosím vím !! Hele...
https://www.youtube.com/…

Diskuze k otázce

Bronzový

Pepa25

Samba: dobrý pokus, až na to, že polsky se kohout řekne "kogut". Já vím, je potřeba být aspoň občas trochu infantilní ...

Stříbrný

Samba

No právě,...neber to tak vážně, koukni na quentose, co mu vyšlo v překladu, to samý, co tady hraje, to mě inspirovalo, tak to máš napsat, jako odpověď, prostě...kogut :-)

Stříbrný

Samba

A navíc, je to fakt sranda, já to mám v polštině

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 604
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.