Jan12345

Jak se správně učit?

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat , mam strašně učení a nestíhám si to pamatovat atd. Chtěl jsem se zeptat jak se učit ,abych si to pamatoval.

Odpovědi
klumprt

Nejlépe, pokud člověk objeví v látce nějakou souvislost. Horší je to s memorováním nějakých dat bez souvislostí. Jako třeba vyjmenovat nějaké básníky, periodickou tabulku, letopočty apod. To mi nikdy nešlo. Pak jsou vhodné nějaké mnemotechnické pomůcky, nebo by možná pomohlo souvislosti si vytvořit uměle. Nějaký příběh. Například generace buřičů:
Standa Neumann si koupil Kostku másla. Cestou domů potkal bezrukého Bezruče. Ten o ruce přišel, když se popral s Fráňou, který ze rvačky vyvázl jen s malým Šrámkem. „Dyk jsem ti říkal, že ho nemáš provokovat“, říkal Standa Bezručovi. Bezruč si mu pak ještě stěžoval, že si nemůže do účesu vtírat vlasový Gel od Františka Gellnera. Karel Toman se tomu smál, stojíce opodál.

xxx3

to není jednoduchá otázka. Jde o to, že způsobů učení je několik a různým lidem vyhovují různé přístupy. Pak také záleží na tom, o jaké učení jde. Někdo má fotografickou paměť, takže si často bez problémů rozpomene, jak vypadala stránka, kde bylo konkrétní téma popsané, někdo potřebuje mnemotechnické pomůcky, pro někoho dalšího je příjemnější slyšet mluvené slovo. Třeba moje manželka s úspěchem praktikovala metodu, že si látku (tím myslím ale i celé knihy) opakovaně pročítala – třeba i pětkrát. Při každém dálším „průchodu“ v tom měla více jasno a také si víc pamatovala.
Dobré by bylo opatřit si nějakou literaturu k tématu – třeba Styly učení od Jiřího Mareše

Kelt

Těžko radit, když o tobě nic nevím. Nevím, jakou děláš školu, jaký jsi, jaké máš zájmy, jaké předměty tě baví a se kterými máš problémy. Vyhledej si třeba spolužáka, který je v daném předmětu dobrý a uč se s ním.
Piš si látku, aspoň hlavní body.
Nahraj si látku a opakované si ji přehrávej.
a 100 + 1 dalších možností.