Jak se spravne ucit

Jak se clovek muze spravne, dobre a rychle ucit tak, aby mu to zustalo v pameti hned a natrvalo?

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Každý člověk se učí trošičku jinak. Záleží na tom, na co máte nejvíce zaměřenou paměť a to využívat.
Někdo si lépe pamatuje jednotlivé fráze. Pro takového člověka je nejlepší něco jako klasické memorování. Ale nejde jen to smaotné. Je důležité, aby si i takový člověk zapamatoval to nejdůležitější a znal pochopitelně i obsah. Proto je dobré si v knize nebo ve zdroji, z něhož se učíte nějak zvýraznit (podtrhat) věty, které jsou nejdůležitější a ty se potom učit. Každý výraz, kterému nerozumíte, je dobré vyhledat a zjistit, jeho význam. Je jedno jestli jej budete hledat na internetu nebo v encyklopedii. Každopádně, výraz, jehož smysl znáte se Vám bude lépe pamatovat.

Vizuální typ zase potřebuje obsah spíše vidět než si ho přečíst, proto je dobré doplnit si informace různými obrázky – v dnešní době stačí pár časopisů, ale spoustu fotografií najdete opět na internetu.

Jiným lidem naopak pomáhá, když informaci slyší a případně si dělají krátké poznámky.

Ve škole na přednáškách je celkově lepší si zaznamenávat hlavně to nejpodstatnější a pokud možno oddělovat jednotlivé informace od sebe. Pokud nejste schopný si v rychlosti udělat přehledné poznámky, je dobré si je pak přepsat do jiného sešitu přehledněji. V chaosu se při učení ztratíte.

Učit se je vždycky lepší pokud možno postupně po menších úsecích, tím spíš na VŠ, kde je těch informací opravdu hodně a jsou poměrně odborné a důležité. Snaha narvat to do hlavy během několika málo hodin před zkouškou se ještě nikomu neosvědčila. Pokud se mu tak podařilo zvládnout perfekteně zkoušku, natrvalo mu to v paměti jistě nezůstalo.

A pozor na stádium „plató“, neboli „přeučení“. To je stav, kdy máte dojem, že už se Vám do té hlavy nic nevejde, cítíte únavu a i kdybyste nabral nové informace, ty předchozí jakoby vypadly. V takovém momentě je třeba učení přerušit a aspoň chvilku se zabývat něčím jiným – třeba si jít zaběhat.

Další odpovědi
panenka

musíš počítat s tím že po letech určitě na něco zapomeneš pokud si chceš pamatovat ale vše měl by ses občas z toho přezkoušet nebo aspon přečíst si to pokud to budeš takhle dělat myslím si že nezapomeneš na nic

Sandy

Podle mě-když se učíš rychle, není to natrvalo, ale v hlavě to vydrží tak do písemky na druhej den;-). Každý se učí jinak. Například slovíčka na nějaký jazyk si můžeš napsat na papírky, ty si „losovat“ z hromádky, zkoušet je správně říkat a postupně vyřazovat ty papírky, které ses už naučil. Takhle se učím jen občas, ale ty věci mi rozhodně v hlavě zůstanou ještě hodně dlouho(nevím čím to je=D).
Někomu třeba zase jen stačí si celou látku přečíst párkrát nahlas a už to umí. Můžeš samozřejmě vyzkoušet různé přípravky na podporu koncetrace a paměti-zkus se zeptat v lékárně.Na nějaké „univerzálnější“ předměty existují i počítačové programy(slovo hra se mi nechce používat), díky nimž se můžeš naučit víc, než třeba čekáš. Každopádně-každý se uří jinak rychle, každému pomáhá něco jinýho. Zkus si třeba číst nějaké učivo jen večer, nějaké jen ráno a nebo i odpoledne a pak porovnávat co si pamatuješ dále nebo lépe.;-)

mapaf

Každý má jiný způsob zapamatování (někdo to musí vidět napsané , mě třeba stačí trochu poslouchat při hodině , někdo si to musí sám opakovat, někdo psát…) záleží tedy k jaké skupině patříš. Nemůže uškodit vypsat si velmi stručné výpisky a kostru učiva a z toho se pak i učit… Zeptej se nějakého pedagoga a zařiď se podle své individuality.

Nuk nuk… Tak do toho stavu plató jsem se snad ještě nedostal… Možná jen když jsem byl opravdu nemocný… Já se totiž doma nikdy moc neučil a když jsem cokoliv četl, sledoval dokument atd., nikdy to nebylo dost obsažné, abych se přeplnil…

Zdroj: moje hlava

merinmonro

nevim jak kdo,ale me vždy pomahá si to psat,nebo pokud mohu,tak nejduležitější si zaškrtavam červenou propiskou a jednou za tyden se k tomu vracim ,jen si to znova přečitám…ale každemu vyhovuje jiné učení,záleží co vám vyhovuje více.....

Zdroj: osobní zkušenosti