Džanička

Jak se správně starat o orchideje?

Dostala jsem k svátku dvě nádherné orchideje, ale mám strach, aby mi vydržely, odpadly mi dnes dvě poupata, čím to je. V květinářství je hrozně prolily vodou a tak se bojím aby mi neshnily. Vadí jim třeba přenášení z místa na místo?Že jsou na okně na sluníčku? Poraďte.

Nejlepší odpověď
panenka

Orchideje jsou krásné a vydrží dlouho kvést.
má ráda po celý rok dostatek světla a vysokou vzdušnou vlhkost. Dostatek světla ale v žádném případě neznamená jižní okno v letním slunečním úpalu. V zimě jí naopak nevadí, když ji na chvíli „olízne“ nějaký ten paprsek zimního Slunce, stejně to není v pošmourných zimních dnech nic tak častého ani dlouhodobého. Rozhodně je lepší, pokud jí můžeme zabezpečit po celý rok hodně rozptýleného světla.

Zalévat se dá různými způsoby: od každodenního kápnutí vody ke kořenům, po občasné ponoření kořenového balu do vody. (Pozor na použitý substrát! Pokud většinu tvoří kůra, může vám odplavat.) Na jedno je třeba dávat bedlivý pozor: kořeny květiny nesmí zasahovat do vody. Pokud by se dlouhodobě máčely ve vodě, začaly by uhnívat.
Je dobré občas celou rostlinu pomlžit odstátou vodou. Já ji dokonce někdy, když není moc času, osprchuji vlažnou vodou. Při tom je třeba dávat pozor na to, aby v srdíčku (to je místo odkud vyrůstají nové listy) nezůstala stát voda. Kapka vody po sprchování a nízká teplota na okně dokáže odstartovat hnilobný proces, který byl příčinou úhynu mnoha rostlin v domácnostech. Takovou vodu stačí odsát kouskem papírového ubrousku.

Teplota
Teplota, kterou bychom měli rostlině poskytnout, by se měla pohybovat mezi pětadvaceti a třiceti stupni, protože se jedná o teplomilnou tropickou rostlinu. Dá se říci, že běžná pokojová teplota je minimem, které rostlina snáší. Pokud o ni nechceme přijít, neměla by teplota příliš klesat pod 20°C. Pozor na nepříliš dobře těsnící okna nebo nešetrné zimní větrání! Na druhé straně je potřeba také hlídat, aby za oknem nedošlo v letním slunci k přehřátí. Teploty nad 32 stupňů už také rostlině neprospívají.

Hnojení
Je možné použít speciálních hnojiv na orchideje. Ale mně bylo většinou líto utrácet za ně peníze, tak jsem si zpravidla vystačil s hodně naředěným Kristalonem, kterým jsem přes léto občas rostlinu zalil. Jak je vidět podle fotografií, nedělalo jí to problémy a bohatě – prakticky nepřetržitě už druhý rok – kvete.

Substrát
Ze substrátu pro orchideje se někdy dělá přílišná alchymie. Mám za to, že mnohdy zbytečně. Nezáleží totiž na živinách, nýbrž na nasákavosti a schopnosti udržet kořenům stálé prostředí, co se vlhkosti týče. Pro tento úkol se dají použít různé materiály – od přírodních po syntetické, od organických po minerální – a dají se z nich míchat různé směsi. Skalní pěstitelé si substrát míchají sami a nedají na ten svůj (jediný správný) dopustit. Co do něj všechno používají? Inu, od rašeliníků a mechů, přes rašelinu, drcenou kůru, kokosovou drť, kousky molitanu, pěnový polystyren a perlit. Pokud máte doma jeden květináč s orchidejí, je zbytečné se do takové alchymie pouštět. Stačí koupit již hotový substrát a pokud by byl příliš rozšmelcovaný, tak je nejlépe ho přesít přes hrubé síto a použít jen hrubší frakci.více zde v odkaze

Zdroj: http://www.bmpro­fit.cz/orchidej­.php

Další odpovědi
atriplex

Jelikož jste nenapsala jaký druh máte, posílám odkaz na stránky, kde si najdete sekci orchideje a tam se vše dočtete.

Zdroj: http://www.abe­cedazahrady.cz/de­fault.aspx

ReHu

Mé zkušenosti.
kde > U okna, ale ne na přímé slunce.
zálivka > Zalévám občas + hnojivo na orchid. + rosím rozprašovačem
květináč > spešl na orcch – ve dně má trn, aby dno květ.nebylo ve vodě a vhodný je průhledný, na trhu je slušný výběr. I kořeny mají rády světlo
další > po odkvětu někdy rozkvetou další , mě už 3*po sobě a stonek ustřihnout až po odkvětu a uschnutí, poté několik měsíců odpočívá – stále zaléváme a pa znovu vyroste stonek a vykvete 🙂
Pozor > v zimě ne blízko topení ( topení je většinou pod oknem, tak proto pozor)

Luss

Nejsem zadny expert botanik :) ale tata ma doma nekolik orchideji, ktere mu stale dokola krasne kvetou a prospivaji. A ridi se radou sousedky, ktera dela v kvetinarstvi, ze je nezaliva klasicky jak jsme zvykli do misky nebo kvetinace, ale jednou za cca 5 dni je postavi i s kvetinacem (tedy s tim vnitrnim deravym) do vody treba na hodinu nebo dve. pak to co ten substrat nenasakne, tak nechat odtect, okapat a hotovo. Z mista na misto je nepresouva a ma je v takovem polostinu. Prime slunce nevim jestli je dobre, asi spis ne.

louhra

Mám doma již třetí rok orchideje Phalophis.Ze začátku jsem měl problémy.Nyní mě pěkně prosperují.Mám je na východním okně v normální pokojové teplotě.Velice se mě osvědčilo,že je každý týden ponořím do vlažné vody,minimálně na čtyři hodiny.Každých čtrnáct dnů přidávám hnojivo na orchideje.Během týdne ,před dalším koupáním,se o ně prakticky nestarám.Občas je pouze orosím rozprašovačem,ale pouze,když si vzpomenu.Daří se jim dobře.