Georgo2010

Jak se správně píše zkratka daňového identifikačního čísla (v CZ/SK): IČ DPH, DIČ nebo DIČO?

Nejlepší odpověď
hanulka11

věřím, že je to stále DIČ jak jinak …DIČO se jen říká

Další odpovědi
terry

Neplátce DPH má jen IČ. Plátce DPH má IČ a DIČ.
Fyz.osoba má IČ přidělené, DIČ je CZ + rodné číslo. Právnická osoba má přidělené IČ a DIČ je CZ + IČ.

Michal Kole

DIČ

Je to na každé faktuře, podívejte se na ni, když jste něco objednával z e-shopu.

Syd

Dřív bylo IČO a DIČO, nyní je oficiálně správně IČ a DIČ, ale protože si lidi zvykli na to starý, říkaj ještě (někteří) IČO a DIČO

anonym

Nejpřesněji to napsala terry, já jen doplním trochu osvěty.
Spolu s náhradou Hospodářského zákona (tehdy byly hospodářské smlouvy) novým Obchodním zákonem (SoD = smlouvy o dílo), zaniklo i původní označení IČO, kde „O“ znamenalo organizace (coby relikt socialistických organizací).
Dnes je správně označení IČ a DIČ, kde DIČ je pouhý evidenční údaj, pod nímž jsme vedeni u FÚ, aniž bychom museli být plátcem DPH.
DIČO oficiálně nebylo, jedná se o hovorový pojem vzniklý z neznalosti často novelizovaného Zákona o daních a Zákona o účetnictví.