Jak se správně píše:

: …u Karlových Var nebo …u Karlových Varů ?

Nejlepší odpověď
Alesh

Obojí je správně:
„Některá jména mohou v 2. p. kolísat a mít dubletní koncovky (2. p. (Karlových) Var i Varů …“

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=395

Další odpovědi
Syd

obojí je správně, já bych dala přednost domu druhýmu
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=vary&Hledej=Hle­dej

hanulka11

nevím zda správně já jsem pro druhou možnost

chudst

Pokud je to odvozeno od slovicka „var“, pak je to klasicky vzor hrad, U Karlovych hradu (ne u Karlovych hrad) ⇒ U Karlovych Varu.

Jestli je to odvozeno od jineho slova, pak nevim, ale predpokladam, ze je to take dle muzskeho vzoru hrad.
Doplňuji:
Au, beru zpet, viz Syd a Alesh. Oboje je spravne. Zitra si prectu rad oduvodneni.

hanny 2

U Karlových Varů.

Hlada

Obojí je podle pravidel správně.

tom004

nevím,jestli je to správně,ale příjemnější je mi Varů.

anonym

Do Varů.Do Var se tu neříká.I já jezdila do školy do Varů.

anonym

Ad barbakan, zřejmě škodolibě narážíš na můj text v odpovědi na tomovu otázku o „bezva počasí“ vloženou 50 min. před tvou pohotovou reakcí.

Takže dovol malé vysvětlení, běžně píši Varů, ale v tomto případě jsem využil (obdobně jako občas improvizuje nadaná a kreativní barnajka) expresivní a též spisovné varianty pro zvukomalebné zdůraznění evokující pojmy jako kvas, zmar, spoušť, prostě slota, plískanice, slejvák, průtrž, černé nebe spadlé jako duchna na krajinu, větrný vír, tornádo, zemětřesení, kalamita, boží dopuštění, nečas, mimořádně nehostinné řádění počasí, kdy by ani psa nevyhnal, Sodoma Gomora, pohroma, katastrofa
(dále doplň dle vlastních pocitů!).
Viz přitakání tamnější domorodky jami155.