JájsemRaibek

Jak se správně nazývá řetěz se znakem, který má např. oddávající starosta na krku?

Jak se správně nazývá řetěz se státním znakem, který má např. oddávající starosta na krku?

Nejlepší odpověď
Kepler

Oficiálně se to jmenuje „závěsný odznak pro starosty“:

§ 108 zákona o obcích:

Starosta má právo užívat při významných příležitostech a občanských obřadech závěsný odznak. Závěsný odznak má uprostřed velký státní znak a po obvodu odznaku je uveden název Česká republika.
http://shop.a­lerion.cz/insig­nie-starostu/zavesny-odznak-pro-starosty-s-trikolorou

Další odpovědi
Mc Merkurion

…tak jak se ptáš, je to řetěz s odznakem moci=funkce…
„Z povahy závěsného odznaku vyplývá, že je tvořen minimálně dvěma vzájemně spojenými částmi, tj. přívěsku (samotného odznaku s náležitostmi podle § 108 odst. 1 obecního zřízení) a dále takové části, která umožňuje zavěšení odznaku na krk osoby. Zpravidla jde o trojbarevnou stuhu ve státních barvách (bílá, červená, modrá – viz § 3 zákona č. 3/1993 Sb.) nebo řetěz – nezřídka se v obecné mluvě závěsný odznak označuje též jako starostenský či primátorský řetěz.“

Zdroj: http://moderni­obec.cz/zaves­ny-odznak-starosty-a-jeho-uzivani/

Cenobita

Na krku nosím kruhový přívěšek a když byl můj syn malý tak říkával, že nosím medaili 🙂