juie

Jak se slavily Vánoce v pravěku ???

Nejlepší odpověď
annas

Vánoc jsou křesťanský svátek. Souvisí s narozením Krista.

Okopírovala jsem svou odpověď.
Další v odkazu. http://www.od­povedi.cz/vyh­ledat?ie=UTF-8&cx=01759792­7737963345235%3Alv-gxwjxnxe&cof=­FORID%3A11&ci=­&q=k%C5%99es%C5%A5an­sk%C3%A9+V%C3%A1no­ce&sa=Vyhledat

Datum Kristova narození se opravdu různí. Křesťanský blok uvádí, že se Ježíš Kristus nenarodil 25. prosince, neboť v této době jsou kopce v Judově pokryté sněhem až po pás. Ježíš (také Beránek Boží) se tedy narodil někdy v dubnu, neboť beránek se rodí ve chlévě na jaře, nikoliv v prosinci.
Římští pohané uctívali zrození boha slunce Jupitera od prvního prosince až do 25. prosince, kdy slunce přechází přes OBRATNÍK KOZOROHA. A jakmile přes něj přejde, dny se začnou prodlužovat, a to až do července = tzv. slunovrat. V té době římští pohané pořádali různé hry věnované oslavě a znovuzrození boha slunce. A aby se do oslav zapojili i římští křesťané, spojili oslavy pohanské s narozením Krista. Proto se slaví Kristovo narození 25. prosince.
Podle blogu.iDNES.cz

Doplňuji:
První křesťané neslavili žádný den jako památku Ježíšova zrození. Pojem Vánoce pochází z toho, že pohané v době, kdy jsou noci velmi dlouhé, slavili k poctě boha Slunce tzv. veliké posvěcené svaté noci. Církev pak dala pohanským posvátným nocem křesťanský význam. Na dobu posvátných nocí 25. prosince ustanovila slavnost narození Krista.

Další odpovědi
quentos

nijak, jelikož Ježíš se narodil až v roce 4 př. n. l.

Nicméně již před 4000 lety se v obdobném čase slavil slunovrat – coby „oficiální konec zimy“ : http://www.hcna­.us/columns/his­tory-of-christmas.htm

beer

A oni je znali ? ))
Doplňuji:
Původ Vánoc
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/V%C3%A1no­ce

venkovan

Podobně jako většina z nás. Pravěci klepali kosu ( byla jim zima) ve své jeskyni, protože měli málo dřeva na otop (tak jako my zas málo peněz na plyn, elektriku, uhlí apod.). Jen místo na telku se dívali na oheň s tím, že my si říkáme, kdy ten program v telce skončí, oni zas jen aby ten jejich neskončil.
A přitom koukání nějaká plánovač budoucnosti (věštec) naplánoval, že lidi se budou hodně množit a tím se vzájemně zlobit a mlátit. Takže naplánoval, že lidi budou potřebovat nějakou sjednocující vizi která jim bude říkat jak se mají chovat, co kdy dělat a jak dopadnou, když budou hodně zlobit a proč se mezi sebou mlátit aby to mělo nějaký vznešený důvod.
A aby byl od nich pokoj, tak ta vize jim řekne, že několikrát za rok si budou moci nacpat břicho k prasknutí.
Takže vizi tu máme, pupek cpeme nejen na Vánoce, ale i na Velikonoce, posvícení, svátky vizionářů atd.
To vyčetli vědci z vrtů ze starých vrstev ledovců. Vypravovala jim to ta voda kterou z dostali když ledovec (vzorek vrtu) rozpustili a přelévali do jiné kádinky.

lexx

Neslavily se, chyběl kalendář a internet tedy nevěděli kdy.

marťa382

O Vánocích se slaví narození Ježíška. Ale jelikož ten se narodil kolem roku 0, tak nemohli v pravěku Vánoce slavit.

briketka10

ti lidi nic neslavili, měli svátek vždy jen když skolili nějakého toho mamuta a pak ho sežrali !!

greek

Pravděpodobně často, měli „Vánoce“ s každým skoleným mamutem:o) A neměli takové stresy běháním po obchodech, nuceným posloucháním koled a reklamami na „výhodné“ nabídky. :o)