Meal

Jak se slaví Vánoce v Chile?

Nejlepší odpověď
marci1

I Chile slaví Vánoce a mají svého Ježíška – zde se jmenuje „El Viejo Pascuero“. Večeře se v Chile podává v devět hodin večer a končí většinou až o půlnoci, potom následuje otvírání dárků. Pokud tě zajímá, co si v Chile dávají k večeři na Vánoce tak například pečenou krůtu s kaštany, majonézový salát s bramborami, avokádový salát s celerem, rýži s rozinkami nebo salát se zelím a jablky.
Zajímavostí je, že se v Kolumbii, Peru, Mexiku, Chile a dalších zemích 28. prosince vtipkuje a srandičkuje stejně jako u nás na Apríla. Žertíky se pořádají k upomenutí neveselé události – zabití všech dětí do 2 let v Betlémě králem Herodesem. 🙂

Zdroj: http://www.ka­moska.cz/kultu­ra-a-spolecnost/jak-se-slavi-vanoce-ve-svete.html

Další odpovědi
zjentek

Chilsky?

MK44

Lidem ze severní polokoule se Vánoce v Santiágu můžou zdát trochu zvláštní. Na začátku prosince tady začíná léto, teplota stoupá nad 32 stupňů Celsia. Proto písnička „sním o Vánocích bílých“ obybatelům Santiaga nic moc neříká. Vánoční atmosféra tu je, ale mnohem uvolněnější. I když v Santiágu není zvykem v poklusu shánět dárky, chybí tu přecpané výlohy a vůně borovic, jsou Vánoce důležitým a osobitým obdobím.

Vánoce slaví téměř všichni Chilané a je to čas k oddechu, čas, který se tráví s rodinou. Mnoho obyvatel Santiaga odjíždí slavit Vánoce na svá letní sídla s příbuznými. Nejdůležitější je Štědrý večer, kdy se scházejí rodiny, aby se pobavily, večeřely spolu a dávaly si dárky. Pro děti jsou Vánoce spojeny s příchodem Santa Clause (Viejito Pascuero – Velikonoční dědeček) o půlnoci. Děti jsou vzhůru do noci a čekají jeho návštěvu. Obyčejně rodiče před půlnocí uslyší nějaký hluk z venku a všichni se běží podívat před dům. Když se vrátí, dárky už jsou tajuplně pod stromečkem.

Vánoce se slaví různým způsobem podle oblasti a rodinných tradic. Hodně lidí chodí na vánoční mši, čtou se pasáže z Bible o narození Ježíše a zpívají se Villancicos navideños tj. vánoční koledy. Chilské rodiny bývají velké, odpoledne o Štědrém dnu se schází několik generací a večer se společně večeří. Typická jídla jsou pečený krocan nebo kuře, Pan de Pascua – ovocná štola, pije se Cola de Mono (Opičí ocas) z kafe, likéru, mléka, cukru a s vanilkou a hřebíčkem. Před půlnocí si připijí, aby si popřáli Nochebuena (Štědrou noc). Vánoční stromek si každá rodina strojí podle vlastních tradic. Hrají se scénky s Ježíškem, Marií a Josefem, s pastýři a zvířaty a s třemi mudrci (králi). Televizní kanály jsou plné hraných i kreslených vánočních filmů. Dospělí zůstávají vzhůru celou noc a slaví s rodinou nebo práteli. V devatenáctém století se v jižním Chile usadilo hodně Němců a ti udržují německé vánoční zvyky. Dárky si dávají i přátele a kolegové v zaměstnání. Počítejte, že o Štědrém dnu jsou obchody a úřady zavřené.

Výtah z:
http://santia­gotourist.com/me­rry-christmas-santiago-chile/
http://www.dis­coveringlatina­merica.com/blog-article/items/chris­tmas-in-chile.html