Jardafaker

Jak se slaví 1. květen ve světě?

Dobrý den, potřeboval bych si ujasnit, jak se ve světě slaví 1. květen (May Day), je to součást maturitní otázky Holidays. Našel jsem, že May Day je také nazýván Labour Day nebo International Workers' Day a že vznikl na památku protestujících dělníků (1. května 1886), ale např. v USA se slaví 1. pondělí v září, ale také že má počátky ve starověkém Římě nebo v době Keltů, kteří oslavovali jaro. Např. ve Velké Británii tancují kolem májky podobné naší, v Americe si dávájí košíky s květinami. Co tím slaví? Příchod jara, nebo svátek práce? V ČR se 1. květen považuje za svátek zamilovaných i jako svátek práce. Co je pravda, může to někdo objasnit? Děkuji.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sv%C3%A1tek_pr%C3%A1ce
Maturant a neví, že před otazníkem se mezera nedělá?

Další odpovědi
Lamalam

V roce 2014 jsem zažila 1. květen v Paříži. Slavili to rozbíjením výloh a převracením policejních aut.

da ny

„V roce 1886 se 1. květen stal dnem boje za osmihodinový pracovní den v USA. Na to pak bezprostředně navazovaly tragické události v Chicagu, kde došlo ke střetům s policií a následné justiční vraždě pěti předních anarchistů, popravených 11. listopadu 1887. Na jejich památku probíhaly po celých USA 1. května 1888 demonstrace a když přišli francouzští odboráři s návrhem na celosvětový Svátek práce, byl zvolen právě 1. květen 1890. Akce pak pokračovala, šířila se po celém světě a přidávaly se k ní různé politické proudy – See more at: http://blisty­.cz/art/17905­.html#sthash.Te­Qatalj.dpuf

"Zatímco některé pravicové diktatury první máj zakazovaly, nacistické Německo z něj udělalo státní svátek, ač se Hitler ještě v roce 1922 osobně angažoval v kampani za jeho zákaz.

K Prvnímu máji se začala hlásit i katolická církev, která jej roku 1955 zasvětila sv. Josefu Dělníkovi."
zdroj:
http://blisty­.cz/art/17905­.html
V USA a Kanadě se svátek práce, Labor Day, slaví první pondělí v měsíci září.
Svátek práce 1. 5. je státním svátkem např. také v Německu, Rakousku, Polsku na Slovensku …Slaví se ve Francii, Skandinávii, Itálii, španělsku, Řecku, Dánsku… v mnoha dalších zemích.
V ČR je 1. máj státním svátkem práce a též lásky čas (květen) 🙂

led

1.květen se slaví různě. Pro některé to je Svátek práce, pro jiné Den zamilovaných, pro dalších je symbolem lásky, jara, života, znovuzrození …

Oficiálně byl tento den stanoven jako Mezinárodní Den práce viz odpověď ‚JájsemRaibek‘ a ‚da ny‘,
ale jak to v historii lidstva bývá, každý z mocných si chce ukrojit slávu a zásluhy … Proto při různých svátcích ve světě vidíme jejich různé zdůvodnění a nahrazování jinými důvody, jinými objekty oslav – "bourání svatostánků, aby se na jejich místě vztyčili nové svatostánky … ", Chléb a Hry, lid se chce bavit, nechce nouzi…
Je to pravda, nebo ne,
ať krásné to zní, nebo ne
posuďte sami …